Kozmik Radyo & Haber

Çukurova Belediyesi’nden tarımsal üretime tam destek

Çukurova Belediyesi’nden tarımsal üretime tam destek
156 views
23 Şubat 2022 - 12:00

Çukurova Belediyesi’nin açtığı “Arı yetiştiriciliği Kursu” yoğun ilgi görüyor. Başkan Soner Çetin’in tarımsal üretime destek projesi  kapsamında, Tesisler Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen ücretsiz kursa, başta gençler olmak üzere, her yaştan vatandaşın katılım göstermesi dikkat çekti.

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, kursun amacının bölgede var olan arıcılığın gelişimine ve istihdama katkıda bulunmak olduğunu kaydedip, fark yaratan kursa ilginin fazla olmasından dolayı memnun olduklarını söyledi.

Açtığı ücretsiz mesleki kurslarla hem istihdama ve ülke ekonomisine destek olan, hem de vatandaşların yeni beceriler ve yetenekler keşfetmesine olanak sağlayan Çukurova Belediyesi, yine farklı bir eğitim kursuyla gündem yaratmaya devam ediyor.

Tesisler Müdürlüğü’nce  ve Çukurova Halk Eğitim Müdürlüğü’nün desteğiyle, Yüzüncüyıl Cemevinde “Arı Yetiştiriciliği” kursu açıldı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği kursta, arı bakımından besleme tekniklerine, hastalık ve zararlılarla mücadeleden modern arıcılık yöntemlerine, temel arıcılık kuralları, üretim süreçleri, arı türleri ve bal çeşitleri hakkında, uzman ziraat mühendisleri tarafından eğitimler veriliyor.

Vatandaşlara yeni iş imkanları oluşturmak, mesleki eğitimlerden faydalandırarak ülke ekonomisine destekleyici alanlar açan Çukurova Belediyesi, Tesisler Müdürlüğü’ne bağlı 13 merkezde, 62 farklı branşta meslek eğitimleri vermeye, binlerce vatandaşa yetenekler ve iş imkanları oluşturmaya devam ediyor. Son yıllarda önemi daha çok artan ve oldukça popüler tarımsal iş alanlarından olmaya başlayan “Arı Yetiştiriciliği” konusunda harekete geçen Çukurova Belediyesi, açtığı bu fark yaratan kursla, hem teorik, hem de kırsal alanda uygulamalı derslerle, vatandaşlara yeni beceriler kazandırıyor. Her yaştan vatandaşların katıldığı bu kurs programında, özellikle arı yetiştiriciliği yapan çiftçilerinde katılması dikkat çekiyor. Eğitimlerde bilimsel ve teknik olarak dersler alan kursiyerler, sadece arı yetiştirmek ve bal üretmenin yollarını öğrenmiyor. Bal mumu üretiminden, propolis üretimine, bal arısının özelliklerinden, çoğaltılmasına, arı zehrinden, polen üretimine kadar pek çok alanda yetenekler elde etme fırsatı yakalıyor. Eğitimlere katılanlar arasında çok sayıda kadının olması dikkat çekerken, kursiyerler eğitimlerden sonra bir an önce arı yetiştiriciliğine başlamanın heyecanını yaşıyor.

ÇUKUROVA BAL ÜRETİMİNDE ÖNEMLİ BİR BÖLGE OLABİLİR

Arı yetiştiriciliği Kursunda eğitim veren ziraat mühendisi Gülşah Kılıçaslan, arıcılıkta eğitimin önemine dikkat çekerek, Çukurova`da arıcılığın yaygın olduğunu ve bal üretiminde Adana ve Mersin’in önemli bir yere sahip olduğunu söyledi. Eğitim süresi içinde balarısı ırkları, koloni bireyleri, mevsimsel bakım, bal üretimi, diğer arı ürünlerinin üretimi, ana arı yetiştiriciliği, arı sağlığı konularında bilgiler verildiğini, arı yetiştiriciliğinin tarımsal gelişim içerisinde her zaman yer aldığını anlatarak, Çukurova Belediyesi’nin açtığı bu kurslarla, vatandaşların yeni iş imkanları oluşturma şansı yakaladıklarını belirtti.

BAŞKAN SONER ÇETİN: İSTİHDAMA KATKIDA BULUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, arıcılık kursuna ilginin büyük olmasının kendilerini son derece mutlu ettiğini belirterek, amaçlarının İstihdama ve doğru-verimli üretime katkı sağlamak olduğunu ifade etti. Bölgede var olan arıcılığın önemini artırmak istediklerini söyleyen Çetin, bu kurslarla teorik eğitimlerin dışında, kırsalda da pratik ve uygulamalı eğitimlerin verildiğini, bundan da vatandaşların memnun olmasından dolayı ayrı bir keyif yaşadıklarını söyledi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.