Kozmik Radyo & Haber

“Görevden affınızı istemeden tarımdaki sorunları çözün”

“Görevden affınızı istemeden tarımdaki sorunları çözün”
170 views
22 Şubat 2022 - 12:08

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin de çok yakın zamanda ‘görevden affını’ isteyeceğini belirterek, “Biliyoruz ki her an ‘görevden affınızı’ isteyecekler. Bari gider ayak bu memlekete bir hayrınız olsun. Bir yararınız dokunsun. Çiftçinin kangrene dönen dertleriyle ilgilenin” dedi.

“ALGIYI BIRAKIN, ÇARE BULUN”

Adana’da fiyatları fahiş oranda arttığı için gübre kullanılmayan buğday tarlasına giderek incelemelerde bulunan Ayhan Barut, tarım ve çiftçinin sorunlarına dikkat çekti, çözüm istedi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’yi sert sözlerle eleştiren Ayhan BArut, “Atanmış, iş bilmez, tarımı bitiren, çiftçiyi yok eden ithalat sevdalısı Tarım Bakanı, siz önce işinizi yapın! Tarımdaki yangını söndürün, çiftçinin feryadını dindirin. Göstermelik adımlarla tarımsal üretimdeki sorunları çözemezsiniz. Göz boyamayı bırakın çözüm üretin!” diye konuştu.

“GİDERKEN DESTEK OLUN BARİ”

Tarımsal ve hayvansal üretim maliyetlerindeki fahiş artışlara ve sorunlara değinerek çözüm talebini dile getiren Ayhan Barut, şunları kaydetti:
“Geçen sene torbası 90 lira olan yemde yüzde 12’lik indirim yaparak, bunu da çok sınırlı tutarak besicilerin ve hayvan üreticilerinin kanayan yarasını iyileştiremezsiniz. Gübrede türüne göre yüzde 600’leri bulan fahiş artışlar varken, sınırlı biçimde gübrede yüzde 30 indirim yaptığınızı idida ederek tabuta girmiş gömülmeyi bekleyen çiftçiyi ayağa kaldıramazsınız.
Bu buğday tarlasına gübre atılamadı. Neden? Çünkü gübre aldı başını gitti, tüm maliyetler fırladı. Gıda krizi kapıda. Siz ancak seyrediyorsunuz! Biliyoruz ki her an ‘görevden affınızı’ isteyecekler. Bari giderayak bu memlekete bir hayrınız olsun. Bir yararınız dokunsun. Çiftçinin kangrene dönen dertleriyle ilgilenin. Mazottan gübreye, zirai ilaçtan tohuma, samandan yemene tüm girdilerine fahiş zam yaptığınız çiftçinin yüzünü güldürün. Destek olun. Algıyı bırakın, çare üretin!”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.