Kozmik Radyo & Haber

13. Çukurova Diş Hekimliği Günleri (ÇUDİG) başladı

13. Çukurova Diş Hekimliği Günleri (ÇUDİG) başladı
433 views
18 Şubat 2022 - 17:39

Türkiye’nin değişik bölgelerinden akademisyen ve alanlarında uzman diş hekimlerinin katılacağı “Çukurova Diş Hekimliği Günleri (ÇUDİG)” Adana Diş Hekimleri Odası ev sahipliğinde Adana Sheraton Otelde başladı.

18-20 Şubat 2022 tarihlerinde gerçekleştirilmekte olan ÇUDİG; Türk Diş Hekimleri Birliği (TDB) Genel Başkanı Dt. A. Tarık İşmen, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Adana Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Selahattin Menteş, Adana Eczacı Odası Başkanı Ecz. Ö. Mürsel Yalbuzdağ, Adana Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Nihat Köse, ÇÜ Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. H. Oğuz Yoldaş ve akademisyenler, İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr. Fazıl Yontar ve Türkiye’nin farklı şehirlerinden gelen diş hekimlerinin katılımıyla tüm şehitlerimiz için bir dakikalık saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

1. GÜLER, “ÜLKEMİZİN İÇ TURİZMİNE KATKIDA BULUNUYORUZ”

“Çukurova Diş Hekimliği Günleri”nin yalnızca diş hekimlerinin bilgilerinin güncellemesi olarak bakmadıklarını söyleyen Adana Diş Hekimleri Odası Başkanı Dt. Fatih Güler, yaptığı açılış konuşmasında “Odalarımızın ve birliğimizin yaptığı tüm kongrelere, ülkemizin kongre turizmi potansiyeli olarak bakıyoruz. Uluslararası alanda, yılda 100 milyon kişinin kongre toplantı aracılığıyla yer değiştirdiği düşünülüyor. Bugün gerçekleştirdiğimiz ÇUDİG ile meslektaşlarımızın bilgilerini güncelliyoruz. Fakat aynı zamanda ülkemizin iç turizmine de katkıda bulunuyor, değer yaratıyoruz.” dedi.

SEKTÖRÜMÜZ ULUSLARARASI PLATFORMLARA TAŞINACAKTIR

2013-2017 yılları arasında dünyada 65 bin civarında uluslararası kongre düzenlendiğini, pandemi sebebiyle son 2 yılda neredeyse hiç kongre yapılmadığını ifade eden Başkan Dt. Güler, “ÇUDİG bileşeni odalar olarak Çukurova Bölge Havalimanı’mızıın bitmesiyle birlikte ÇUDİG Kongrelerini uluslararası boyuta taşımak çok daha kolay olacaktır. Vizyon olarak biz TDB Kongrelerini de aynı perspektifle bakıyor, TDB Kongrelerini yalnızca mesleğimizin değil, ülkemizin de bir değeri olarak görüyoruz. Bu anlamda ülkemizde yapılan bütün Diş Hekimliği Kongrelerini dental sektörümüzün yaratacağı ivmeyle birlikte uluslararası platformlar taşınacağımızı görüyoruz. Bu konuda Adana Diş Hekimleri Odası olarak her türlü katıyı ortaya koymaya hazır olduğumuzun bilinmesini istiyoruz. Bu düşünceler içerisinde öncelikle ÇUDİG katılımcısı; Osmaniye, Kahramanmaraş, Gaziantep, Hatay ve Mersin odalarımıza, emeği geçen yönetim kurulu üyelerimize, sponsor firmalarımıza ve oda personelimize çok teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

1.İŞMEN, “GENÇLER GELECEĞİ KARARMIŞ BİR MESLEĞİN İÇERİSİNE DOĞRU GİDİYOR”

Diş hekimliğinin gittikçe yalnızlaşan bir meslek haline geldiğini Türk Diş Hekimleri Birliği (TDB) Başkanı Dt. A. Tarık İşmen, “Bunun üzerine Cocid-19 ile mücadele ve getirdiği izolasyonlar bizleri hayata tutunmada ve içerisinde yer almada biraz geriye itti. Türkiye eğitiminde yüzde beş’in içerisinde yer alan mesleğimizi tercih eden öğrenciler girdiklerin mesleğin getirisi hakkında bilgi sahibi olmadan geleceği kararmış bir mesleğin içerisine doğru gidiyor. Şuan Diş Hekimliği Fakültelerinde 8 bin kontenjan bulunuyor. Ama hem eğitimin yetersizliği, çekirdek eğitimin daraltılması gibi bunun üzerine binen kısıtları daha da daraltmaya çalışanlarla TDB olarak çatışma yaşıyoruz. 8 bin öğrencinin sadece bin tanesini uzmanlığa alıp, yetiştireceksiniz peki diğer 7 bin öğrenci ne olacak? İyi yetişmemiş bilgi sahibi olmamış öğrenciler mezun olunca sahada halkın sağlığıyla oynayacak. Bu doğru bir yöntem değildir.” dedi.

KARALAR, “ADANANIN MENFAATLERİNİ KORUMA SÜRECİNİ BAŞLATTIK”

Diş hekimlerinin organizasyonunda ilk kez konuşma yaptığını belirten Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, “Katılımcıların ilgisi ve çokluğu beni çok etkiledi. Oda Başkanı Dt. Fatih Güler Başkanı kutluyorum. Adanaya faydalı her etkinlikte sizlerin yanınızda olacağım. Adana önceleri yatırım yapmak isteyen, faydalı olmak isteyeni kaçıran bir Adana idi. Adana kendi dinamikleri arasında sürekli kapışan, ortak payda bulamayan bir süreç işlemiş. Şimdi bizlerin ve sizlerin gayreti ile sürtüşmekten kapışmaktan ziyade birlikte davranmayı, birlikte hareket ederek Adananın menfaatlerini koruma sürecini başlattık. Adana’da hareket başladı. İnanıyorum ki bu birlikte hareket etmemiz Adanamızı daha iyi noktalara getirecektir. Belirtileri görülmektedir.” diye konuştu.

ETKİNLİKLER DEVAM EDİYOR

Duayen diş hekimi Bedir Haytaç adına Adana Diş Hekimleri Odası Bilimsel Ödülü verilmesinin ardından “Gülüş Tasarımı Kullanılarak Yapılan Dijital Estetik Analiz” konusuyla Dr. Arnaud Jeu, “Kök Kanalı Şekillendirme ve Yıkanmasında Son Gelişmeler” konusuyla Prof. Dr. Faruk Haznedaroğlu, Şair Orhan Çimen’in gerçekleştirdiği Söyleşisi ile etkinlik devam etti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.