Kozmik Radyo & Haber

Çulhaoğlu: İktidar milletimizin aklı ile dalga geçmektedir

Çulhaoğlu: İktidar milletimizin aklı ile dalga geçmektedir
168 views
03 Şubat 2022 - 12:34

“Bu iktidar sayesinde ne güven, ne istikrar, ne de sürdürülebilirlik kaldı” diyen İyi Parti Adana Milletvekili Metanet Çulhaoğlu yazılı basın açıklaması yaparak şunları ifade etti;

“Hatırlarsanız, Enerji Bakanı Fatih Dönmez 2021 Aralık ayının sonlarında kendisine sorulan bir soruya cevap verdi ve Elimizde yeterli doğal gaz var, her yılın sonunda bir sonraki yılın planlamasını yaparız.

Bu açıklamadan daha bir ay geçmedi ki sıkıntılar başladı. Önce BOTAŞ, sanayi kuruluşları ve elektrik üretimi yapan santrallerin günlük doğal gaz kullanım miktarını yüzde 60’la sınırladı. Hemen ardından TEİAŞ, organize sanayi bölgelerine üç gün elektrik kesintisi uygulanacağını açıkladı. Şimdi sanayici elektriği yeterince kullanamadan, gerekli üretimi yapamadan anlaşmalarını, sözlerini nasıl yerine getirecek. Bu enerji krizine neden olan resmî kurumların birbirinden haberlerinin olmaması açık bir şekilde koordinasyon, planlama ve öngörüsüzlük değil midir?Ama kılıf hazır.Akp’”Bunlar İran yüzünden oldu “demektedir. Kesinlikle öyle değildir. Ülkemizin 2021 yılında tükettiği doğal gaz miktarı 61 milyar metreküptü. 2022’de de bu ihtiyacın altında bir kullanım olmayacağı açıkken,iktidar milletimizin aklı ile dalga geçmekte, sanayicimizi perişan etmektedir.Akp’nin uzun vadeli kontrata bağladığı yıllık 48 milyar metreküp anlaşması var ortada. Aradaki açık 13 milyar metre küp. Bu rakamın içerisinde İran’ın payı sadece yüzde 10. Yüzde 10’luk bir paydaki kesintiden dolayı krize bahane İran olamaz. AKP fena yakalanmış ve beceriksizliğinin cezasını sanayicimize kesmiştir. Bu kriz kendini göstere göstere geldi. BOTAŞ’ın doğal gaz anlaşmaları yirmi-yirmi beş yıl önce yapılmıştı. İktidar bu anlaşmaların ne zaman biteceğini bilmiyor muydu? 2021 yılında 15,9 milyar metreküplük anlaşma sona erdi. Tabii hemen yeni anlaşma yaptılar. Miktarını da 9,4 milyar metreküp olarak açıkladılar. Sadece bu anlaşmalardan dolayı 6,5 milyar metreküp açığımız oluştu. Ama bu iktidar dedi ki: “Spot piyasadan gaz alır, açığı kapatırız.” Peki, İstediğimiz zaman spottan gaz alabiliyor muyuz? İmkanı yok. Spottaki gazın fiyatı hem yüksek hem alıcısı çok. Parayı ilk verenler alabiliyor. Hazinemizde paramı bıraktılar ki, gazın parasını verebilsinler.

Dünyanın her yerinde geçerli bir olay vardır ticarette. Güven, istikrar ve sürdürülebilirlik, İhracatçı, aldığı iş için en az altı ay önceden sözleşme yapar ve ona göre sipariş verir, ona göre teslimat zamanını belirler. Bu iktidar sayesinde sanayicimiz itibar kaybına da uğramıştır.

2 Şubat 2022 Çarşamba günü itibarıyla elektrik santrallerinde kullanılan doğal gaza yüzde 14 daha zam yaptılar. Bu zam eninde sonunda elektrikte yeni bir zamma dönüşecektir. Sanayi tesislerinde hem gaz kullanımı kısıtlı, hem elektrik yok. Dolayısıyla yeterli üretim yok. Sanayi tesisleri bu maliyeti kime yansıtacak? Milletimize. Sadece bu kesintilerin ülkemize maliyeti yaklaşık 10 milyar dolar olmuştur. Bu kriz bize iktidarın acil durumlara karşı bir eylem planı olmadığını da göstermiştir.

AKP sayesinde ne güven ne istikrar ne de sürdürülebilirlik kaldı. İç piyasa ve ihracat siparişlerini karşılayamayan fabrikaların kaybı sadece siparişlerle sınırlı olmayacaktır. Korkarım, özellikle yabancı müşteriler nezdinde güven kaybına bağlı olarak ileriye dönük iptaller de yaşanabilir. İktidar her zaman ki egosu ile yine bu sorumluluğu üstüne almayacak ve dış güçler demeye devam edecektir.

Şimdi milletimiz adına AKP iktidarına bir kez daha sesleniyorum. Elektrik zamlarındaki ayak oyunlarını bırakın ve yüzde 127 zam yapıp sonrasında kilovat hesabıyla indirim yapıyormuş gibi davranmaktan vazgeçin. Vatandaşımıza yaptığınız zulmü durdurun ve tahsil edilen tutarları vatandaşlarımıza iade edin.

Her konuda yalan-dolanlarla iktidarda kalmaya heves edip vatandaşımız ile dalga geçmeye devam eden AKP’nin bütün kesimlerde kredisi tükenmiştir ve iktidarı devretme vakti gelmiştir. İyi Parti olarak sürekli söylüyoruz. Yapamıyorsunuz, beceremiyorsunuz, millete vereceğiniz bir şey kalmadı. İnat etmeyin, getirin biran evvel seçim sandığını, milletimizin hakemliğinden kaçmayın.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.