Kozmik Radyo & Haber

Kadın çiftçilere kompost desteği

Kadın çiftçilere kompost desteği
416 views
28 Ocak 2022 - 10:55

Seyhan Belediyesi, “Üreten Belediyecilik” anlayışıyla kendi tesislerinde semt pazarları ile park ve bahçelerin organik atıklarını dönüştürerek elde ettiği kompostu ilçenin eski köylerindeki kadın çiftçilerle paylaşıyor.

ÜRETİM KAPASİTESİ ARTIRILDI

Başkan Akif Kemal Akay’ın üreten belediyecilik anlayışıyla ve çok düşük maliyetlerle kurduğu “Kompost Üretim Tesisi” Çukurova Belediyesi ile yapılan işbirliği ile üretim kapasitesini artırdı. Seyhan’da ve Çukurova’da kurulan semt pazarlarının organik artıkları ile park ve bahçelerin budama atıkları düzenli olarak toplanarak, Kompost Üretim Tesislerinde geleneksel yöntemlerle toprağı iyileştirici, ürün verimini artırıcı bir ürün olan komposta dönüştürülüyor.

DOKUZ TON KOMPOST KADIN ÇİFTÇİLERE ULAŞTIRILDI

Girdi maliyetlerinde meydana gelen artış nedeniyle sıkıntı yaşayan çiftçilere Seyhan Belediyesi gübre yerine kullanılabilen kompostla destek olmaya başladı. Üretilen dokuz ton kompost, Bütünşehir yasasından önce köy statüsünde olan ve tarımsal üretimin yaygın olduğu Büyükdikili, Küçükdikili, Kavaklı, Söğütlü, Koza, Karakuyu, Gökçeler ve Gölbaşı mahallelerinde üretim yapan kadın çiftçilere ulaştırıldı.

“ÜRETİP, İHTİYAÇ FAZLASINI PAYLAŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Kentte ve ülkede yaşanan sorunların ancak üretimle ve dayanışmayla aşılabileceğini ifade eden Başkan Akay, “İçinden geçtiğimiz zorlu günleri hep birlikte dayanışmayla aşacağız. Tarımsal üretimde devamlılık halkın gıda ihtiyacının karşılanması için zorunluluk. Kadınların üretim sürecinde daha çok yer almalarını destekleyen bir belediyeyiz. Tarımla uğraşan, üreten kadın çiftçilerimize, önemli bir girdi maliyeti olan gübrenin yerine kullanabilecekleri kompostla destek olmaktan mutluyuz. Üretip, ihtiyacımızın fazlasını halkımızla paylaşmaya devam edeceğiz” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.