Kozmik Radyo & Haber

YÜREĞİRLİ KADINLARA ‘ATIKSIZ MUTFAK’ PROJESİ

YÜREĞİRLİ KADINLARA ‘ATIKSIZ MUTFAK’ PROJESİ
170 views
25 Ocak 2022 - 15:21

Yüreğir Belediyesi doğa dostu çalışmalarına yenilerini ekleyerek devam ediyor. ‘Topraktan Toprağa Biyobozunur Atık Projesi’ kapsamında gerçekleştirdiği çalışmalarla 5 ayda yaklaşık 700 ton gıda atığını komposta dönüştüren Yüreğir Belediyesi, şimdi de KADIN-DER ve EURODER işbirliği ile mutfakta gıda israfının önlenmesine yönelik yeni bir sosyal sorumluluk projesine start verdi.

MUTFAKTA SIFIR ATIK

Yüreğir Belediyesi, KADIN-DER ve EURODER işbirliği ile Yüreğirli kadınlara yönelik gıda israfının önlenmesine ve sıfır çöpe yani ‘Atıksız mutfak’a ilişkin çalışma başlattı. ‘Atıksız Mutfak’ projesi kapsamında dünya için büyük bir sorun teşkil eden gıda israfını azaltma misyonu ile komisyon kuruldu. Yüreğir Belediyesi Bekir Fevzi Yıldırım Sivil Toplum Merkezi’nde gerçekleştirilen ilk toplantıda bir araya gelen komisyon üyeleri, mutfakta sıfır atığın önemi ve sıfır atık gıda güvenliği konularını masaya yatırdı.

YEMEK ATÖLYELERİ, KONFERANSLAR

Proje ile Yüreğir Belediyesi Kültürevlerinde Yüreğirli kadınlara başta israfın önlenmesi, düşük maliyetli yerel malzemelerle lezzetli, sağlıklı ve görsel yemek pişirilmesi, bilinçli tüketici gibi konularda konferanslar ve eğitimler verilecek, yemek atölyeleri kurulacak. Ayrıca okullar, üniversiteler, restoranlar, dernekler, mutfak ekipleri ve doğrudan tüketiciye yönelik aktiviteler de gerçekleştirilecek olan proje ile alanında uzman komisyon üyeleri deneyimlerini Yüreğirli kadınlarla paylaşacak.

RAZİYE KOCAİSPİR DE KOMİSYONDA

Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir’in eşi Raziye Kocaispir’in de yer aldığı komisyonda EURODER Yönetim Kurulu Başkanı Yasemin Him, KADIN-DER Yönetim Kurulu Başkanı Şerife Karakuş, Proje Moderatörü Feride Demir, Yüreğir Belediyesi Koordinasyon Müdürü Ömer Şerif Gündüz, Slowfood Adana Lideri Pırıl Bilici, Kooperatifler Birliği Başkanı Zeynep Kırılmış, Şehit Samet Saraç Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hüseyin Bolkan, Akdeniz Aşçılar Pastacılar Federasyonu Başkanı Derviş Göçmen, Gıda Güvenliği Merkezi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Uygurluay, TÜRES Yönetim Kurulu Başkanı Biral Serttaş ve ADAPADER Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Biralmış bulunuyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.