Kozmik Radyo & Haber

Çiftçi dert yandı, kafasını duvara vurdu!

Çiftçi dert yandı, kafasını duvara vurdu!
173 views
19 Ocak 2022 - 12:33

Artan girdi maliyetleri tüm Türkiye’de olduğu gibi Adana’da da çiftçileri adeta perişan ediyor. Adana’da çiftçilerin sorununu dinleyen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, bir dokundu bin ah işitti.

AKP’ye oy verdiğini söyleyen ve tarımdaki girdi maliyetlerinin fahiş artışından dert yanan Adana’nın Karaisalı ilçesine bağlı Salbaş mahallesinde çiftçilik yapan bir vatandaş, kafasını duvara vurarak, “Bunlara niye oy verdim diye şimdi kafamı duvara vuruyorum. Nasıl bunların peşinden gittim. Laf söyletmezdim laf!” diye konuştu.

“AÇLIK BAŞLAR, KITLIK BAŞLAR!”

Aynı mahallede çiftçilik yapan başka bir genç yurttaş ise, “AK Parti, 20 senedir iktidarda ve çiftçiye en ufak bir desteği olmadı. Çiftçiyi hep en son planda tuttu” dedi.

“Mazot olmuş 14 TL, zaten mazotla gübre çiftçinin dumanını attırdı” diyen çiftçi vatandaş, “Çiftçi şu an bitikleri oynuyor. Allah sonumuzu hayır etsin. Devletten de herhangi bir destek gelmiyor. Zam üstüne zam, zam üstüne zam. En büyük darbeyi bu ülkede çiftçi yiyor. Çiftçi de biterse ülkede kıtlık başlar, açlık başlar” ifadelerini kullandı.

BAKIN, ÇİFTÇİ NE YAPIYOR?

Bir diğer çiftçi de, “3 dönem AKP’ye oy verdim. Şimdi ben de kafamı duvara vuruyorum. Borçlarımı ödemek için elimdeki traktörümü satıyorum. Bankadan faizle kredi çekip yeniden traktör alıyorum. Konuştuklarının hepsi yalan dolan, Cumhurbaşkanı da dahil. Ekiyoruz, biçiyoruz elde beş kuruş para yok. Borç, faiz, gübreci derken işin içinden çıkamıyoruz. Ya evimizi satacağız, ya tarlamızı satacağız. Mecburen çarkı döndürmek için, borçlarımızı ödeyebilmek için traktörümüzü satıp yeniden banka faiziyle traktör alıyoruz” şeklinde konuştu.

ŞEVKİN: TÜRKİYE’DE ÜRETİM PLANLAMASI YOK!

Devletin, 2006 yılında çıkan yasa gereği Gayri Safi Milli Hasıla’nın yüzde 1’ini çiftçiye vermesi gerektiğine dikkat çeken CHP’li Dr. Müzeyyen Şevkin ise, “Ama maalesef iktidar, çiftçiye bu desteği vermiyor” dedi. Türkiye’de bir üretim planlaması olmadığını dile getiren Dr. Şevkin, “Çiftçi bir yıl sonra ne ekeceğini, ne üreteceğini, ne kazanacağını bilecek. Devlet, bu  planlamayı yapmak zorunda. Bu sene patates para etti diye ertesi yıl herkes patates ekerse sıfıra düşüyor. Limonda da, karpuzda da, pamukta da böyle. Devlet diyecek ki; bu topraklarda pamuk iyi yetişir, sen pamuk ek, sen mısır ek, sen tütün ek diyecek. Planlama yapacağız. Olması gereken bu. Çiftçi ürünü ürettiğinde elinde kalmayacak. Pazarlaması yapılacak. Kâr marjı üzerine konularak çiftçinin hakkı ödenecek. Maalesef Adana çiftçisi perişan” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.