Kozmik Radyo & Haber

Gürer: Ülkede dengeleri oynattınız

Gürer: Ülkede dengeleri oynattınız
172 views
06 Ocak 2022 - 11:56

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Meclis’te görüşülerek Kabul edilen torba yasada  sert konuştu. Limanların kiralanması,TEİAŞ özelleştirmesinin yolu açılması ve stokçulukla ilgili  para ceza artırımı ile ilgili teklifin son maddesi üzerine gece yarısı CHP grubu adına konuşan Ömer Fethi Gürer  limanların Katara süresi gelmeden kiralanmasına karşı çıktı. Gürer “karaborsa ve fahiş fiyat sorununu çözecekmiş gibi” bir algı oluşturulduğunu belirterek,” Ama bakıyorsunuz mevcutta var olan yasanın yalnızca parasal varlığını artırmaktan ibaret bir düzenleme. Bu stokçuluğu bitirmez ki. En büyük stokçu bu ülkede devlet” dedi. 

GÜRER, TÜRKİYE KUPASININ KATAR’DA OYNANMASINI ELEŞTİRDİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmaya Beşiktaş ve Anlatyaspor arasında oynanan Türkiye Kupası Final maçının Katar’ta yapılmasını eleştirerek başladı. 

DENİZ BİTTİ, PARA YOK

Gürer, “Ülkemizin millî ve yerli politikaları sahiplenen Adalet ve Kalkınma Partisi adı Türkiye Kupası olan Beşiktaş-Antalyaspor maçını bile Katar’da oynattı. Biz de aynı gece Katar’a daha süresi gelmeden 49 yıllığına yeniden kiraya verilecek limanla ilgili konuşuyoruz. İşte, bu, bu kadar olur. Deniz bitti, para yok, ne varsa çarçur ettiniz, satıyorsunuz, daha da doymadınız” dedi.

AKP’NIN SATTIKLARI…

AKP döneminde satışı gerçekleştirilen bazı kamu kurumlarını sıralayan Gürer, “101 kuruluşun kamu payını, 90 elektrik santralini, 40 işletmeyi, 11 kamu otel ve sosyal tesisini, 40 maden sahasını 60 milyar dolara sattınız; ortada para yok, bu tesisler de gitti. Yetmedi, yabancılara Türkiye’de arazi edinme hakkı tanıdınız, fakir fukara arazisini gitti, yabancıya sattı, çiftçi sattığı tarlasında marabası olarak çalışıyor. Binlerce dönüm arazi bu yolla el değiştirdi. Ayrıca, vatandaşlık karşılığında gittiniz, bu ülkenin konutlarının satılmasının yolunu açtınız; adı “millî ve yerli.” Biz yaptık, siz sattınız; biz karıncayız, siz ağustos böceğisiniz.” İfadelerini kullandı.

STOKÇULUK BU ŞEKİLDE ÖNLENEMEZ

Stokçulukla ilgili düzenleme konusundaki eleştirilerini de ifade eden CHP Milletvekili Gürer, “Stokçulukla ilgili düzenleme var. Dersiniz ki herhâlde Türkiye’de karaborsa fahiş fiyat bitecek. Ama bakıyorsunuz mevcutta var olan yasanın yalnızca parasal varlığını artırmaktan ibaret bir düzenleme. Bu stokçuluğu bitirmez ki. En büyük stokçu bu ülkede devlet. Bakınız, lisanslı depoculuk diye kırk iki ilde bir uygulama yapıyorsunuz. Ne diyorsunuz? “Ürününü getir lisanslı depoya koy. Bunun karşılığında ben sana kredi de vereceğim. Stokla.” diyorsunuz. Ondan sonra, stokçuluk yapanla ilgili uygulamaya getiriyorsunuz. Stokçuluğu siz yapıyorsunuz. Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü ağustos ayında hasadını yaptığı makarnalık buğdayı piyasaya 5,320 liradan sattı. Çiftçiden kaç liradan aldınız? 2,450 liradan aldınız. Niye siz Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünün fahiş fiyatla piyasaya buğday vermesini engellemediniz?” diye sordu.

TMO BİLE YÜZDE 61 KAR KOYUYOR 

Toprak Mahsulleri Ofisi çiftçiden taban fiyatı 2,250 lira  verdiği buğdayı 3,275 liradan sattığına değinen Gürer, “Yüzde 45 kâr koymuş. Makarnalık buğdayı çiftçiden  2,450 liradan aldı, 3,950 liradan satıyor, yüzde 61 kâr koymuş. E, şimdi, bunu çiftçi ürettiği ürününü borcu varsa olanını sattı, olmayanını depoya koydu. Vardınız ortada fiyat artışı var, depoyu basacaksınız, çiftçiye “stokçu” diyeceksiniz, öyle mi?” dedi.

TİCARET ERBABI MAL ALMAYA KORKUYOR 

Konuşması sık sık alkışlarla kesilen CHP Niğde Milletvekili Gürer, TBMM’de AKP Grubunun bulunduğu sıralara dönerek, “Öyle bir şey yapıyorsunuz ki mal almaya ticaret erbabı korkuyor. Çünkü gelirler “Stokta mal var.” derler. “Bunun sonunda da kamuoyunda bulunduğum bölgede itibarım sarsılır.” diyor. Siz ticaretteki akışı bozuyorsunuz, arz talep dengesini ortadan kaldırıyorsunuz. Bu anlamda olanın farkındamısınız çünkü Adalet ve Kalkınma Partisi  milletvekili sırasındaki çoğu kişi de ticaretle uğraşıyor. Bir yıl boyunca satılmayan mobilyayı “stok” diye mi basacaksınız, beyaz eşyayı mı basacaksınız? Hayır. Ne yapacaksınız? Soğanı, patatesi, buğdayı “zahire ambarı” derlerdi oraya koyanı, gideceksiniz, stokçu ilan edeceksiniz; öyle mi? Arkadaşlar, yanlış yoldasınız. Önce üretim…” ifadelerini kullandı. 

YÖNETEMİYORSUNUZ 

Konuşmasında azalan tarım arazileri ve çiftçi sayısındaki düşüşe de değinen CHP Milletvekili Gürer, “ Bu ülkeyi üretimden uzaklaştırdınız, 5 milyon hektar tarım arazimizi yok ettiniz, 700 bin çiftçimizi tarımdan kopardınız, ülke kaynaklarını doğru kullanmadınız, ithalata tabii kıldınız; o nedenle de ülkede dengeleri oynattınız. Üretirseniz, eğer çiftçimizi, esnafımızı, çalışanlarımızı sahiplenirseniz bu sorunları yaşamayız. Kamuoyunda yanlış yönetiminizi örtbas etmek için kalkacaksınız “Stokçuluk yapan var.” diye kenara sıyrılacaksınız; olmaz. Siz yönetemiyorsunuz. Bu ülkedeki sorunların kaynağı Adalet ve Kalkınma Partisidir. Yirmi yıllık yanlış, yetersiz yönetiminizdir. Onun için de ülkenin değerlerini satmaktan bir vazgeçin, sahiplenin, kamucu bir anlayışla bakın. 10 milyon geniş tanımlı işsiz, 2 milyon üniversite mezunu işsizin varlığı bu ülkeyi üretimden uzaklaştırdığınız içindir” diye konuştu.

GÜBRE FİYATLARI 10 KAT ARTTI…

 Gübre fiyatlarındaki artış ve bu nedenle üreticilerin yaşadığı mağduriyete de değinen CHP Milletvekili Gürer, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“ AKP olarak gübre fiyatları bir yıl önce üre gübre 1.800 lira iken 17 bin liraya çıktığını seyrediyorsunuz; 15 bin liraya gelince fiyatı düştü sanıyorsanız, aldanıyorsunuz. Çiftçi bu yıl gübreyi toprakla buluşturamadı. Tohum, gübre olmadığı için rekolte ve verim kaybı yaşanabilir. Üst gübre için bugünden önlem alın, gübreyi ucuzlatın hatta çoğu bölgede kırsal kesimde küçük çiftçiye ücretsiz tohumu, gübreyi, ilacı verin; ülkenin geleceğinde gıda ile ilgili yaşanacak krizin önüne geçin. Biz size öneriyoruz, yapamazsanız geliyor gelmekte olan biz yapacağız…”dedi. Gürer konuşması CHP ve İyi parti sıralarından alkışlarla desteklendi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.