Kozmik Radyo & Haber

ADANA ‘YA İSTİKLAL YA ÖLÜM’ ŞİARININ VÜCUT BULDUĞU KENTTİR

ADANA ‘YA İSTİKLAL YA ÖLÜM’ ŞİARININ VÜCUT BULDUĞU KENTTİR
190 views
04 Ocak 2022 - 17:27

Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, Adana’nın Ulusal Kurtuluş Mücadelesine ilham veren kent olduğunu belirterek, “Bu onuru ve gururu büyük bir coşkuyla yaşıyor, bağımsızlığımızı borçlu olduğumuz Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve aziz şehitlerimizi rahmetle, minnetle anıyorum. Kurtuluş Bayramımız kutlu olsun” dedi.

‘YA İSTİKLAL YA ÖLÜM’ ŞİARININ VÜCUT BULDUĞU YER

Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100.yılı dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Başkan Akay, Adana’nın Büyük Önder Atatürk’ün Nutuk’unda Sivas Kongresiyle ilgili bölümünde anlattığı “Ya İstiklal Ya Ölüm” şiarının vücut bulduğu yer olduğunu kaydetti. 

TARİHİN AKIŞINI DEĞİŞTİREN KENT

Adanalıların Mondros Mütarekesi sonrası esaret altına alınma girişimine karşı, bağımsızlık ve özgürlük aşkıyla “Ulusal Kurtuluş Mücadelesi”ne ilham vererek, tarihin akışının değişmesine neden olduğunu dile getiren Başkan Akay, “Yıldırım Orduları Komutanlığı görevini devralmak üzere geldiği Adana’da kaldığı 11 gün içinde direniş güçlerini örgütleyen Atatürk, İskenderun’a çıkartma yapmak isteyen İngilizlere ve Fransızlara ateşle karşı konulması emrini vermiştir. Adana’dan verilen bu ilk emir, aynı zamanda ‘Kurtuluş Savaşımızın da ilk emri olmuştur” diye konuştu.

İSİMSİZ KAHRAMANLAR

Kurtuluş Mücadelesi sırasında Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunda pek çok isimsiz kahramanın rol oynadığını kaydeden Başkan Akay, “Kuvayı Milliye Komutanı Sinan Tekelioğlu, Tayyar Rahime, Tufan Paşa, Saim Paşa, İbo Osman, Kara Fatma, Gizik Duran, Kozanoğlu Doğan Bey, Şıh Cemil Nardalı, Ahmet Remzi Yüreğir gibi nice kahramanlar bağımsızlık ve özgürlük için canlarını ortaya koymuştur. Bağımsızlığımızı ve özgürlüğümüzü bize kazandırıp; Cumhuriyet ile aydınlık bir geleceğin kapılarını açan Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, bu toprakları uğruna canını veren aziz şehitlerimizi, Adana’yı işgalden kurtarmak için mücadele eden Çukurovalı kahramanlarımızı rahmetle, saygıyla ve minnetle anıyorum. Kurtuluş Bayramımız kutlu olsun” ifadelerini kullandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.