Kozmik Radyo & Haber

Hekimler Ceza Yönetmenliğini Kabul Etmiyor!

Hekimler Ceza Yönetmenliğini Kabul Etmiyor!
431 views
02 Aralık 2021 - 10:45

1 Temmuz 2021 itibariyle yürürlüğe giren Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği ile karanlık bir sürecin başladığını söyleyen Adana Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Selahattin Menteş, “Bu yönetmelikle aile sağlığı merkezinde çalışanların adeta ipi çekilmiştir” dedi.

İZMİR’E SELAM OLSUN

Adana Tabip Odasında bir araya gelen TTB 2. Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, Adana Tabip Odası, Genel Sağlık İş, SES ve TAHUD yöneticileri ile üyeleri ‘Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği’ni kabul etmediklerini, 04 Aralık 2021 tarihinde İzmir’de devam edecek olan eylemlilik sürecini selamladıklarını belirterek basın açıklaması yaptılar.

SAĞLIKTA KARANLIK SÜREÇ BAŞLAMIŞTIR

Kurumlar adına basın açıklamasını okuyan Adana Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Selahattin Menteş, “Birinci basamak sağlık hizmeti sunarken boğuştuğu sorunlarına yıllarca çözüm bekleyen aile hekimliği sisteminde, 30 Haziran 2021 tarihinde yayınlanıp 1 Temmuz 2021 itibariyle yürürlüğe giren Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği ile karanlık bir süreç başlamıştır.” dedi.

BU BİR ‘CEZA YÖNETMELİĞİ’DİR

Uzm. Dr. Menteş, “Aile hekimliği sisteminin başladığından bu yana, sistemdeki yanlışlara, tüm zorluklara rağmen mesleğimize olan saygımız ve görev bilinci içinde bireysel çabalarımızla yürütmeye çalıştığımız koruyucu hekimlik hizmetlerinde kat ettiğimiz yol yok sayılmış, bu yönetmelikle aile sağlığı merkezinde çalışanların adeta ipi çekilmiştir.

Toplum sağlığının en önemli göstergesi olan koruyucu sağlık hizmetlerinin can damarını oluşturan aile sağlığı merkezlerindeki mevcut sorunlar göz önüne alınmadan çıkartılan yönetmenlik bu haliyle iş gücü, emek, zaman, motivasyon ve ekonomik kayıpların olacağı aşikardır. “Kervan yolda düzülür” mantığı ile sahanın gerçeklerinden uzak ve kapalı kapılar ardında hazırlanan 1 Temmuz 2021’de yürürlüğe giren yönetmeliğin adı, her ne kadar, ‘Aile Hekimliği Sözleşme Ve Ödeme Yönetmeliği’ olsa da, barındırdığı koşullar, ihtar puan cetvelindeki maddeler ve şartlar sebebiyle düpedüz bir ‘Ceza Yönetmeliği’dir.”

Uzm. Dr. Menteş, “İfade özgürlüğünü kısıtlayan, halkın gerçek bilgiye ulaşmasına engel olmayı amaçladığı anlaşılan yeni ceza puanı uygulaması da bu yönetmeliğin en can alıcı noktalarından birisi olarak ortaya çıkmaktadır. Bu yönetmelikle özlük haklarımız ve iş güvencemiz, adil olmayan ceza uygulamaları ve puanları ile tehdit altına alınmaktadır. Yönetmelik barındırdığı maddelerle keyfi uygulamaların önünü açmakta, Aile Sağlığı Merkezi çalışanlarının geleceğini ne yazıktır ki yöneticilerin insafına bırakmaktadır. Yeni bir angarya olacak şekilde dayatılan kronik hasta takiplerinin sürdürülemeyecek uluslararası projelerle değil sahanın gerçeklerine ve imkanlarına göre düzenlenmesi gerekmektedir. HYP uygulamasını sahaya pozitif performans sağlayacağı algısıyla sunmak ve geçici düzenlemelerle yönetmelikte var olan yaşanacak %10 a yakın gelir kayıplarını bir süreliğine gizlemek kabul edilebilir bir tutum değildir.”

DAVALAR AÇILDI

Uzm. Dr. Menteş, “Yönetmeliğin yayınlandığı andan itibaren dernekler, meslek örgütleri ve sendikaların merkezlerince hukuki açıdan masaya yatırmış, yönetmeliğin iptali talebiyle Danıştay’a ard arda davaları açılmıştır. Yaşanan süreç içinde taleplerimize yanıt alınamamış, bunun üzerine yönetmeliğin iptali için alınan iş bırakma kararları tüm ülkede büyük katılımla gerçekleşmiş, lokal eylemlilik süreçleri de devam etmektedir. Bu bağlamda 04.12.2021 tarihinde İzmir’de devam edecek olan eylemlilik sürecini selamlıyoruz. Haklı davamızda tek yürek, tek vücut olarak yalnızca sağlık çalışanlarının değil, hizmet alan tüm vatandaşların da sağlık hakkı için mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğimizi buradan kamuoyu ve basın ile paylaşıyoruz.” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.