Kozmik Radyo & Haber

TMMOB Adana İKK, meslektaşlarının işsizlik sorununu gündeme getiren açıklama yaptı

TMMOB Adana İKK, meslektaşlarının işsizlik sorununu gündeme getiren açıklama yaptı
356 views
29 Kasım 2021 - 10:57

Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Adana İl Koordinasyon Kurulu (İKK),  TMMOB tarafından düzenlenen “Emeğimize, Mesleğimize, Haklarımıza Sahip Çıkıyor,  Sorunlarımıza Çözüm İstiyoruz!” kampanyası kapsamında; meslektaşlarının işsizlik sorununu gündeme getiren “Diplomalı İşsiz Olmak İstemiyoruz! İşsizlik Sorununa Çözüm İstiyoruz!” başlıklı açıklama yaptı.

Tek adam yönetiminin ülkemizi taşıdığı noktanın açlık, yoksulluk, işsizlik ve sefalet koşulları olduğunun belirtildiği açıklamada;  23 Kasım Salı günü yaşanan döviz kurlarındaki artışın emekçilerin hayatına zam, yüksek enflasyon, gelirlerde düşüş ve işsizlik olarak yansımaya başladığı ifade edildi.

TOPLUMDAKİ GELİR DAĞILIMI UÇURUMU GİDEREK DERİNLEŞİYOR

İktidarla çıkar birliği içindeki bir avuç yandaş ve işbirlikçinin kasaları şişerken, geniş emekçi kesimlerinin her gün daha fazla borçlanmaya, ihtiyaçlarından daha fazla kısmaya zorlandığının kaydedildiği açıklamada, toplumdaki gelir dağılımı uçurumunun giderek derinleştiği dile getirildi.

Siyasi iktidarın övünerek açıkladığı büyüme rakamlarının hiçbir toplumsal karşılığı olmadığının, sanayi ve tarımsal üretime, bu alanlardaki yatırımlara bağlı olmayan ve istihdam yaratmayan hormonlu bir büyüme olduğunun arya çıktığı belirtilen açıklamada “ Bu büyümeden halkın payına düşen işsizlik ve yoksulluk olmuştur. İktidarın tek derdi, rant çarklarını döndürebilmek, iktidar sürelerini uzatabilmek ve kasalarını doldurabilmektir” sözleri yer aldı.

Açıklamada; ülkede yaşanan derin krize bağlı olarak büyüyen işsizlik, hayat pahalılığı, düşük ücretler ve güvencesizlik emeğiyle geçinen herkesi olduğu gibi mühendis, mimar ve şehir plancılarını da çok yakından etkilediği belirtildi. Ayrıca imardan sanayiye, tarımdan enerjiye kadar tüm tasarım, planlama ve üretim süreçlerinde yer alan ve hayatı yaşanabilir kılan mühendis, mimar ve şehir plancılarının işsizlikle boğuştuğu ifade edildiği açıklamaya şöyle devam edildi:

“TÜİK tarafından yayımlanan verilere göre ülkemizde 7 milyon 900 bin kişi işsizdir. 2021 yılında ülkemizdeki genç işsizliği yüzde 23,2 olarak açıklanmıştır. Yani çalışabilecek her dört gençten biri işsizdir! Binlerce genç, binlerce meslektaşımız iş bulmaya dair umutlarını kaybetmiştir. Mühendis, mimar ve şehir plancısının iş bulamaması, ülkemizin üretimden, kalkınmadan, gelişmeden koptuğunun göstergelerinden birisidir.

HER 3 MESLEKTAŞIMIZDAN 1’İ İŞSİZ!

2013 yılında 423 bin olan toplam üye sayımız 2021 yılında 600 bini aşmıştır. 2021 yılı resmi verilerine göre 8 milyon 938 bin yüksekokul mezunu işgücünün 1 milyon 162 bini mühendis, mimar ve şehir plancısıdır. Lisans mezunu olan işsiz sayısı 1 milyon 13 bindir ve bunun 230 bini yani %22,7’si mühendis, mimar ve şehir plancısıdır.

Bağlı Odalarımız tarafından yapılan çalışmalara bakıldığında her 5 inşaat mühendisinden 2’sinin, her 4 makine mühendisinden 1’inin ve her 2 şehir plancısından 1’inin işsiz olduğu görülmektedir. Üye sayımıza göre hesaplandığında, 2021 yılı mühendis, mimar ve şehir plancısı işsizlik oranı %38,3’tür. Resmi rakamlar her ne kadar makyajlı olsa da işsizlik sorunun ulaştığı boyutu gizlemeye yetememektedir. Her 3 mühendis, mimar ve şehir plancısından 1’i işsizdir.

Ücretli çalışan tüm meslektaşlarımız ise kendisini yarının potansiyel işsizi olarak görmektedir. Daha vahim olanı mesleklerine başlamak için mezun olmayı bekleyen öğrenci arkadaşlarımızın, eğitimini aldıkları meslekleri yapabilme umutları tükenmektedir. Giderek zorlaşan yaşam koşulları altında işsizlik, güvencesizlik, hayat pahalılığı, düşük ücretlere karşı direnemeyen meslektaşlarımız çaresizlikle meslekleri dışında işlere, kayıt dışı çalışmaya yönelmektedirler.

ÜLKEMİZİN MÜHENDİS, MİMAR VE ŞEHİR PLANCISI KAYBETME LÜKSÜ YOK!

Tüm çabalarına rağmen işsizlik sorunlarına çözüm bulunmayan her yaştan meslektaşımız, ülkede yaşama umudunu da yitirmektedir. Yeni mezun genç meslektaşlarımız ülkemizdeki istihdam sorunu yüzünden çözümü yurt dışına gitmekte bulmaktadır. Oysa ülkemizin bir tek mühendis, mimar ve şehir plancısı kaybedecek lüksü yoktur. Çünkü meslektaşlarımız ülkemizi kalkınmasının, üretiminin, sanayileşmesinin, büyümesinin, gelişmesi ve ilerlemesinin öncüleridir. Halkımızın bolluk ve refah içerisinde yaşamasının anahtarı meslektaşlarımızın planlama ve üretimdeki sorumluluklarıdır. Ülkemizin nitelikli işgücünün, yurtdışına göçü kabul edilemez!

ÇÖZÜM ÜRETİMDE, ÇÖZÜM KAMUSAL FAYDAYI KORUMAKTA!

Meslektaşlarımızın mahkûm bırakıldığı diplomalı işsizliğinin önüne bir an önce geçilmelidir. Ülkenin sanayi ve tarımını bitiren meslek alanlarımızı, meslek alanlarımızdaki istihdamı daraltan özelleştirme ve rant politikaları terk edilmelidir. İşsizlik sorunun çözümü; üretime, sanayileşmeye, istihdam ve kalkınmaya dayalı ekonomi politikalarının benimsenmesidir.

Başta kamu kurum ve kuruluşları olmak üzere; kamu hizmeti yapan kurum ve şirketlere yeni mezun meslektaşlarımızı istihdamı zorunlu hale getirilmeli; genç meslektaşlarımızın istihdam sorunu acil olarak çözülmelidir. Özelleştirmeler durdurulmalı ve yeniden kamulaştırmaya gidilmelidir. Kamuda istihdam artırılmalıdır. İşten çıkarmalar engellenmelidir.

Unutulmamalıdır ki; mühendis, mimar ve şehir plancıları mesleklerini kamusal hizmet üretmek üzere icra etmektedir.  Bu yüzden istihdam politikaları sermayenin, özel sektörün değil kamunun ihtiyaçlarına göre düzenlenmelidir. Meslek alanları geliştirilerek, istihdam üretime dayalı olarak artırılmalı ve işsizlik sorunu çözülmelidir.

Bizler mühendis, mimar ve şehir plancıları olarak diplomalı işsiz olmak istemiyoruz, işsizlik sorununa çözüm istiyoruz!”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.