Kozmik Radyo & Haber

Çulhaoğlu: Ülkemizi Parti Devleti haline getirdiniz

Çulhaoğlu: Ülkemizi Parti Devleti haline getirdiniz
160 views
23 Kasım 2021 - 13:19

İyi Parti Adana Milletvekili Metanet Çulhaoğlu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundaki İçişleri Bakanlığı Bütçe görüşmelerinde Bakan Süleyman Soylu’ya “Ülkemizi Parti Devleti haline getirdiniz”dedi.

Konuşmasına Yurt içinde ve yurt dışında görev yapan milletimizin rahat uyumalarını sağlayan kahraman güvenlik güçlerimize teşekkürlerimle saygılarımı iletiyorum. Görevi başındayken şehit düşen kahramanlarımıza yüce Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabr-ıcemil niyaz ediyorum. Gazilerimize acil şifalar diliyorum diyerek başlayanÇulhaoğlu özetle şunları söyledi.

İçişleri Bakanlığı bir güvenlik bakanlığıdır, bir kamu düzeni bakanlığıdır. 200 yıla yakındır mevcut olan İçişleri Bakanlığı devletin müşfik gücü olarak görülmüş, fakir, çaresiz, âciz vatandaşlara destek olmuş, devlet kapısına gelen herkes için hacet kapısı olarak algılanmıştır. Ne var ki Ak Parti iktidarları döneminde adım adım bu mevcut misyonundan uzaklaştırılmış artık halk nezdinde İçişleri Bakanlığının, valiliklerin, kaymakamlıkların o hacet kapısı misyonunun asgariye çekildiği, tamamen partizanlaştırıldığı görülmektedir. Bütün uyarılarımıza rağmen parti çıkarının millet çıkarından önde tutulduğu ve millî nitelikle bağdaşmayan siyasi anlayış izlenmektedir ve bunun kabulü de mümkün değildir. Artık ülkemizde kamu düzeni ve yönetimi yönünden kendini devlet yerine koyan bir Akp Hükûmeti vardır, bir de Akpparti devletine muhalif büyük bir kitle vardır. Bizim bunu aşmamız, millî birlik ve beraberliği yerleştirmemiz lazımdır. Açıkça ifade etmek istiyorum ki İçişleri Bakanlığı bir zaptiye, kolluk bakanlığı asla olmamalıdır.

Bizler İYİ Parti olarak kurumlarımızın gücünü ve prestijini arttırmak için bütüncül politikalara olan ihtiyacı defalarca vurguladık. Bu konuda samimi politikalara destek vereceğimizin altını çizdik. Bunun yanında polislerimiz, uzman çavuşlarımız ve korucularımız için çeşitli isteklerimiz oldu. Bunların hepsi ülkemizin güvenliği ve vatandaşlarımızın refahı içindi. Bunlar ne yazık ki komisyonlarda ve Genel Kurulda hiç düşünmeden, tartışılmadan, sorgusuzca reddedildi.

Sayın Bakan, ağır çalışma şartları, yoğun mesai, adaletsiz çalışma ortamı, baskı ve mobbing uygulamalarının neden olduğu psikolojilerinin bozulması nedeniyle sadece 2021 yılında 47 polis memurunuz intihar etmiştir.

İyi Parti olarak bu vatan evlatlarının emekli maaşlarını artırmanızı, fazla mesai sorunlarını çözmenizi, ek görev tazminatı vermenizi, AK PARTİ iktidarının da söz verdiği 3600 ek göstergenin ötelenmeden verilmesini, muvazzaf jandarma uzman çavuşlarımız için okulda geçen sürelerinin hizmetten sayılmasını talep ediyoruz.

Sayın Bakan, değerli arkadaşlarım; güvenlik güçlerimizin hep yanı başında olan köy korucularımızın isteklerini de dikkatlerinize sunuyorum. Korucu maaş ek göstergesi 14640 olup bunun da 2.640 TL’ye tekabül ettiği malumlarınızdır. Bu arkadaşlarımız maaş göstergelerinin 25000 göstergeye çıkarılmasını ve maaşlarının bu gösterge üzerinden hesaplanmasını, güvenlik koruculuğunun kısa vadeli sigorta kollarından sayılmasını, emeklilikte toplu tazminatlarının ödenmesini, şehit ve gazi yakını olarak istihdam hakkından faydalananlar ile sağlık sebebiyle koruculuktan ayrılıp daha sonra devlet memuru olanların koruculuk yaparken geçen hizmet sürelerinin memuriyetle birleştirilerek emeklilikte bu haklardan faydalanmasını, koruculuk emekli yaşının 55’ten 50’ye düşürülmesini, görev yolluklarının ve geçici görevlendirme ücretlerinin takip eden maaşla birlikte ödenmesini, gönüllü olarak on beş yıl güvenlik koruculuğu görevini yapan gönüllü korucularımıza şeref aylığı bağlanmasını, on beş yılın altında gönüllü güvenlik koruculuğu yapanlara kadro hakkının verilmesini, emekli güvenlik korucularımızın emekli maaşlarının iyileştirilmesini, PKK, terör örgütleriyle mücadelede yaralanarak yüzde 40 ve üzeri uzuv kaybı olmayan güvenlik korucularımıza da Kıbrıs, Kore ve 15 Temmuz demokrasi gazilerine tanınan gazilik haklarının verilmesini istiyorlar. Korucularımızın talep ettikleri bu en tabii haklarını yasal düzenleme yapılarak. bir an önce hayata geçirilmesi için gerekli çalışmaların yapılmasını talep ediyoruz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.