Kozmik Radyo & Haber

“Geçen yıl ile önemli farkı bulunmayan tarımsal destekler hiç olmazsa zamanında ödenmeli”

“Geçen yıl ile önemli farkı bulunmayan tarımsal destekler hiç olmazsa zamanında ödenmeli”
161 views
12 Kasım 2021 - 11:35

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, 2021 yılında hasat edilen ürünler için açıklanan  destekleme miktarlarında önemli bir değişiklik bulunmadığını belirterek, hiç olmazsa bu desteklerin zamanında ödenerek, çiftçinin finans sorununa çözüm beklediklerini bildirdi.
Doğru, bu yıl açıklanan  destekleme miktarları ile geçen yılı kıyaslarken, “Geçen  yıl ile arasında sadece sayın bakanın da önceden açıkladığı gübre , mazot desteklerinde ve kanolanın sertifikalı tohum ve fark desteğinde artış var. Diğer desteklerin tamamı aynı hatta süt analiz desteği düşürülmüş. Madem aynı destekler açıklanacaktı, hiçbir önemli değişiklik yapılmayacaktı, neden yıl sonuna kadar beklendi ?” diye sordu.
Desteklerin bir amacının  da tarımsal ekim desenini belirlemede çiftçiyi teşvik etmek ve yönlendirmek olduğunu vurgulayan Başkan Mutlu Doğru, desteklerin geç açıklanmasının, bu işlevini yitirmesine neden olduğunu ifade etti.
Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Doğru, gelinen noktada beklentilerine de dikkati çekerek, “Hiç olmazsa desteklerin tamamının yeni ürünler ekilmeden, çiftçiye ödemesinin yapılarak, çiftçinin finansman sorununa çare olmasını temenni ediyoruz” diyerek, şöyle devam etti:
“Unutulmamalıdır ki;  geç ödenen tarımsal destekler tarım sektörüne değil, finansman sektörüne aktarılan kaynaklar olacaktır. Tarımsal desteklerin belirlenmesinde mutlaka çiftçi temsilcilerinin de görüşü alınarak bazı yeniliklere ve sadeleştirmeye gidilmesi gerekir. 
Yıllardır aynı kalemlere, hemen hemen aynı miktarlarda destekleme açıklanıyor ve ödeniyor. Oysa ki bu desteklerin etki analizleri bizlerin de görüşü alınarak yapılmalı ve ülkenin ihtiyacı olan, stratejik öneme sahip ürünler ile piyasada çiftçinin  değerinin altında sattığı ürünlere daha fazla destek verilmelidir. Aslında daha doğru ve etkin bir tarımsal destekleme için ilk yapılması gereken iş tarımsal envanterimizi net bir şekilde belirlemek, yani tarım sayımı yapmaktır ve neyi ne kadar ekip ürettiğimiz doğru olarak belirlenmelidir. Bunun sonucunda ise bazı desteklerin gerekirse kaldırılması ve üretime ivme kazandıracak, rekabetçi ve çiftçiye de finansal kaynak olacak bir destekleme politikası ortaya konmalıdır.”
Doğru, tarımsal  destekler konusunda en mutlu oldukları  konunun ise bir zamanlar tarımın desteklenmesi tartışılırken, bugün tarımın stratejik öneminin kavranmış ve desteklemelerin miktarı ve ödeme zamanının tartışılıyor olmasının ise gelinen noktada tarım sektörü için bir başarı olduğunu sözlerine ekledi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.