Kozmik Radyo & Haber

“Cumhuriyeti demokrasi, adalet, özgürlük ve refahla taçlandırmak görevimizdir.”

“Cumhuriyeti demokrasi, adalet, özgürlük ve refahla taçlandırmak görevimizdir.”
200 views
29 Ekim 2021 - 16:15

Adana Baro Başkanı Av. Semih Gökayaz, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 98. Yılı nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Başkan Av. Gökayaz, mesajında;

“Birinci Dünya Savaşı sonrası Osmanlı Devleti’ne ağır şartlar dayatan Mondros Ateşkes Antlaşması ile yabancı işgali sonrasında 13 milyon nüfusumuzun 11 milyonu köyde yaşamaktaydı. 40 bin köyün 37 bininde okul yoktu. Traktör ve biçerdöver sayımız sıfırdı, elde sadece karasaban vardı. Ekmeklik un bile ithal ediliyor, sadece 5 bin hektar alan sulanabiliyordu. Sığır vebası vardı, hayvanlar kırılıyordu. 1 milyon insanımız frengi hastasıydı. Doktor, hemşire ve ebe yoktu. Savaşlardan yorgun, silahsız, mühimmatsız bir ordu, bitkin bir millet, dört tarafı işgalcilerle sarılmış bir vatan vardı.

Bu zor şartlarda Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde 4 yıl gibi kısa sürede hem Kurtuluş Savaşı zaferle sonuçlandı hem de Cumhuriyet kuruldu. Cumhuriyet, her türlü zorluk ve yokluğa rağmen, ulusumuzun özünde var olan birlik ve beraberliğin, bağımsızlık ve hürriyet aşkının, muasır medeniyet seviyesine erişmiş güçlü bir Türkiye kurma azim ve kararlılığının gurur verici eseri oldu.

Cumhuriyet’le birlikte başlayan Atatürk devrimleri de ülkemize hayatın her alanında dönüşüm yaşatmıştır. Cumhuriyetin kazanımlarından biri olan Medeni Kanun, özellikle kadınlara tanıdığı haklarla ülkemize yeni bir yol açmıştır. Bunun yanında Hilafetin kaldırılması, harf devrimi, kadına seçme ve seçilme hakkının verilmesi, laiklik, sosyal ve kültürel hayatın tamamında çağdaşlaşmaya yönelik devrimler ile ekonomik kalkınmayı amaçlayan girişimler ile Atatürk bizlere tüm altyapısı hazırlanmış genç bir Cumhuriyet emanet etti. Temelinde akıl ve bilim bulunan, çağdaş, laik, demokratik ve sosyal devlet anlayışını benimseyen Cumhuriyetimiz, ulusumuzun varlık kaynağıdır.

İki yıl sonra Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlayacağız. Cumhuriyetimizin bundan sonraki ikinci 100 yılında Türkiye’nin, refah seviyesi yükselmiş, demokrasinin yerleştiği, adil ve eşit bir ülke olacağına, Atatürk’ün gösterdiği ‘muasır medeniyete erişme’ hedefine ulaşacağına inancım tamdır. Çağdaş hukuk düzenine dayalı, hukukun üstünlüğünün sağlandığı, hukuk devletinin tüm kurum ve kurallarıyla uygulandığı, temel hak ve özgürlüklere, basın ve ifade özgürlüğüne saygılı, güçlendirilmiş parlamenter sistemin hakim olduğu, eşitlik ve özgürlüğe dayalı bir gelecek idealini bizlere armağan eden Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve tüm kahramanlarımızı minnet ve şükranla anıyorum. Başta meslektaşlarım olmak üzere tüm yurttaşlarımızın Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyorum.” İfadelerine yer verdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.