Kozmik Radyo & Haber

362 Tıp Öğrencisi Beyaz Önlük Giydi

362 Tıp Öğrencisi Beyaz Önlük Giydi
292 views
04 Ekim 2021 - 12:26

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesinde 2021-2022 Eğitim Öğretim dönemi açılışı ve Tıp Fakültesini yeni kazanan öğrenciler için  ‘Beyaz Önlük’ giyme töreni düzenlendi. Beyaz önlüğün tıp alanında pek çok değerin sembolü olduğunu hatırlatan Rektör Prof. Dr. Meryem Tuncel, genç meslektaşlarına ‘Hastalarınıza her zaman şefkat ve merhametle yaklaşmayı lütfen hiç unutmayın’ dedi.

Açık Hava Amfisinde gerçekleşen törene Rektör Prof. Dr. Meryem Tuncel, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hayri Levent Yılmaz, Prof. Dr. Süha Berberoğlu, Prof. Dr. İlter Ünlükaplan, Dekan Prof. Dr. Derya Gümürdülü, Balcalı Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Hasan Murat Gündüz, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Adana Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ekrem Sapmaz, Tabip Odası Başkanı Dr. Selahattin Menteş, akademisyenler öğrenciler ve aileleri katıldı.

Prof. Dr. Tuncel: “Hastalarınıza Her Zaman Şefkat ve Merhametle Yaklaşmayı Lütfen Hiç Unutmayın”

Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Meryem Tuncel, beyaz önlüğün tıp alanında pek çok değerin ve erdemin sembolü olduğunu hatırlatarak, hekimliğe yeni adım atan meslektaşlarına, “Hastalarınıza her zaman şefkat ve merhametle yaklaşmayı lütfen hiç unutmayın” dedi.

Prof. Dr. Tuncel konuşmasına şöyle devam etti;

“Bilimsel verilerin, mesleki becerilerin ve teknolojik gelişmelerin en hızlı şekilde değiştiği, yaşam boyu bilimsel eğitim ve öğretimin devam edeceği bir mesleğe başlamış olacaksınız. Eminim hepiniz de biliyorsunuz, ‘Hekimlik dünyadaki en eski, kutsal ve saygın mesleklerden biridir…’ Biz hekimler her zaman milletimizin yanında olduk Çanakkale’de vardık, milli mücadelede de oradaydık ve bugün COVID-19 salgınında da milletimizin yanındayız. Her zaman da onlara uzanan şefkat ve sıhhat eli olmaya devam edeceğiz. Bu vesile ile salgın döneminde hayatlarını kaybeden kahraman sağlık çalışanlarımızı da sevgi, şükran ve rahmetle anıyorum. Şefkat merhamet hekimliğin vazgeçilmezleridir. Hastalarınıza her zaman şefkat ve merhametle yaklaşmayı lütfen hiç unutmayın.”

Prof. Dr. Gümürdülü: “Bu Güne Kadar 8 Bin 262 Pratisyen,  2 Bin 239 Uzman Hekim, 210 Yan Dal Uzmanı Yetiştirdik”

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Derya Gümürdülü ise 2.5 milyon kişinin girdiği zorlu sınavda önemli bir başarı elde ettiklerini ifade ederek “Bu onurlu mesleği seçtiğiniz için sizi cesaretinizden dolayı gönülden kutluyorum.” dedi. Bu yıl 362 öğrencinin beyaz önlük giyeceğini hatırlatan Prof. Dr. Gümürdülü, bugüne kadar 8 bin 262 pratisyen,  2 bin 239 uzman hekim, 210 da yan dal uzmanı yetiştirdiklerini söyledi.

Beyaz Önlük Yemini Ederek İlk Tıp Dersini Aldılar

Tören Sağlık Bilimleri Üniversitesi Adana Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ekrem Sapmaz, Balcalı Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Murat Gündüz, Tabip Odası Başkanı Selahattin Menteş ve Mezunlar Derneği Başkanı Dr. Tanju Altunsu’nun açılış konuşmalarının ardından Rektör Prof. Dr. Meryem Tuncel ve Dekan Prof. Dr. Derya Gümürdülü derece yapan öğrencilere teşekkür belgelerini takdim ederek beyaz önlüklerini giydirdi.

Daha sonda protokol üyeleri ve akademisyenler sahneye çıkarak öğrencilere tek tek beyaz önlüklerin giydirdi. Öğrencilerin beyaz önlüklerini giymelerinin ardından Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Mesut Demir beyaz önlük andını yaptırdı.

Prof. Dr. Selim Kadoğlu’nun açılış dersini vermesinin ardından tören son buldu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.