Kozmik Radyo & Haber

Kozan’a fiziki şartları uygun yeni adliye binası yapılmalıdır

Kozan’a fiziki şartları uygun yeni adliye binası yapılmalıdır
693 views
27 Eylül 2021 - 13:21

İyi Parti Adana Milletvekili Metanet Çulhaoğlu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e Yazılı Soru önergesi verdi ve Kozan ilçesine yeni bir adliye binası yapılmasını istedi.

Adliye binası yapılmasının gerekçelerini sıralayan Çulhaoğlu, şu ifadelere yer verdi:

“Ak Parti artık enerjisini yandaşlardan yana kullanmayı bırakıp, gerçekten mağduriyetler yaratan işlere öncelik vermelidir.

Kozan İlçemiz köklü tarihi mirası, kültürü ve doğal güzellikleriyle 132.974 kişinin yaşadığı büyük ve güzel bir ilçemizdir. Kozan ilçemizdeki Adliye Binası 1953 yılında yapılmış, 2006 yılında da ek bina yapılarak büyütülmüştür. Fakat Ağır Ceza Mahkemelerindeki duruşmalarında bu binada yapılması sebebiyle çevre ilçelerimiz Tufanbeyli, Feke, İmamoğlu ve Aladağ ilçe komisyonları da Kozandaki adliyeye bağlanmıştır. Haliyle iş yoğunluğu oldukça artmış, artık Kozan adliyesi mevcut durumuyla hizmet veremez hale gelmiştir.

Kozan Adliye Binasında Aile Mahkemesi, 1.Asliye Hukuk ve 2.Asliye Hukuk Mahkemelerinin duruşma salonları tek olup, Sulh Hukuk, Kadastro, Sulh Ceza Mahkemeleri de aynı duruşma salonlarında yapılmaktadır. Duruşma salonlarının fiziki yetersizliği sebebiyle sanık-mağdur vekil taraflarının çok olduğu davalarda oturma düzeni de sağlanamamaktadır. Bu Adliyemizde oda sayısının yetersiz olması sebebiyle yapılan prefabrik eklentilerin de sağlığa, imara ve deprem yönetmeliğine aykırı olduğu herkesçe bilinmektedir. Haliyle hem adliye personelimiz hem de hakim ve savcılarımız sağlıklarını-can güvenliklerini tehdit eden bir ortamda görev yapma durumunda kalmaktadırlar.

Mevcut Adliye Binası herhangi bir yangına karşı gerekli donanıma da sahip değildir. Allah muhafaza olası bir yangında başta tüm görevli personel ile vatandaşlarımız prefabrik ve ahşap eklentiler nedeniyle meydana gelecek bir yangından zarar görecek, tüm dava ve icra dosyalarının asıllarının bulunduğu arşivdeki kayıtları da yok olacaktır. Ayrıca kış aylarında buralar ısıtılamadığı için de çalışanların sağlık sorunları yaşadığına da şahit olmaktayız. Bu adliyenin araç park yeri de yoktur. Kısaca nereden bakarsanız bakın bu adliyede görev yapanlar ile vatandaşlarımız her bakımdan mağdur olmaktadırlar.

Bu nedenlerle;

Bölge ilçelerimize de hizmet veren Kozan’a yeterli hizmeti verecek bir Adliye Hizmet Binasının yapılması ve bunun için acilen 2022 bütçe yatırım programına alınması gerekmektedir.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.