Kozmik Radyo & Haber

Dilhunların Bozkırı ÇGC kütüphanesinde

Dilhunların Bozkırı ÇGC kütüphanesinde
189 views
27 Eylül 2021 - 11:36

Genç yazar AşıkerYapıcıer’in “Dilhunların Bozkırı” adlı eseri Çukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC) kütüphanesinde yerini aldı.

BAŞKAN ESENDEMİR’E HEDİYE ETTİ

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü öğrencisi AşikarYapıcıer, şiir ve denemelerden oluşan ilk kitabını imzaladı ve ÇGC Başkanı Cafer Esendemir’ehediye etti. AşikarYapıcer’in eseri ÇGC kütüphanesinde yerini aldı.

UMUDUN TOPRAKLARI

ÇGC Başkanı Cafer Esendemir’in, Dilhunların Bozkırı adlı eserin nasıl ortaya çıktığını, esin kaynağının ne olduğunu sorması üzerine Yapıcıer, şu ifadelere yer verdi: 

“Çukurova umudun toprakları diyebiliriz. Herkesten bir parça taşır, her yörenin insanı ruhundan ve acılarından bir damla ter halinde o kızıl toprağa bırakmıştır. Sofrasında bereketi isteyenler gelip yerleşmiş bu coğrafyaya. ‘Aslen nerelisin ?’  sorusu burada ‘Nasılsın?’ kadar sıradanken diğer bölgelerde yadırganır.

 Ben bu aykırılığın içinde bunca çatışmanın, başkaldırıların, umudun, geleneklerin, ihtirasların çatışmasını edebiyat dünyasında daha iyi sindirdim. Kitap çıkartmak için çok gençsin diyenlere sadece tebessüm edebiliyorum çünkü kelimeler ve sayfalar hayatımda o kadar çok yer edindi ki her şeyin en ince ayrıntısını betimlemek, anlatmak, yazmak istiyorum. Toplumla iç içe ne kadar çok şeye şahit oluyor insan! Bazen öyle duygulara bürünüyorum ki, bunca duygulara kelimeler yeter mi? Diyorum.  Bu topraklar Yaşar Kemal, Orhan Kemal, Muzaffer İzgü gibi nice güzel insanları bu betimlediğim şeyler sayesinde kaleme tutundurdu. Yalın dil, halka bakan ve damarlardaki akan kanın hızını değiştirecek anlatım daima yüreğimden eksik olmaması için çabalayacağım.”

ÇGC Başkanı Cafer Esendemir ise gençlerin kültür ve sanat alanındaki mücadelelerine her zaman destek vereceklerini belirterek, Aşikar Yapıcıer’i kutladı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.