Kozmik Radyo & Haber

FAHİŞ FİYATLAR HALDEN KAYNAKLANMIYOR

FAHİŞ FİYATLAR HALDEN KAYNAKLANMIYOR
172 views
23 Eylül 2021 - 11:43

Adana Vedat Dalokay Hal Kompleksini ziyaret eden Adana Ticaret Odası Başkanı Atila Menevşe; “Fahiş fiyat artışlarının sebebi haller değildir. Haller özellikle fiyat istikrarını sağlayan aracı kurumlardır” dedi.

ATO Başkanı Menevşe konuya ilişkin yaptığı açıklamada; “Üretim,lojistik gibi son zamanlarda artan giderlerin ürünlere yüksek fiyat olarak yansıması kaçınılmazdır.  Toptan ticaretin yapıldığı haller fiyatları yükselten değil, aksine fiyatları dengeleme görevini yapan mahallerdir. ” ifadelerini kullandı.

Adana Ticaret Odası’nın sektörü temsil eden Meclis Üyeleri Cemal Akın ve Sedat Şenyürek’le birlikte Halcilerin sorunlarını dinleyen ATO Başkanı Menevşe, yaptığı açıklamada; ”Halcilerimiz özellikle son dönemde tüketiciyi rahatız eden fiyat artışlarından sorumlu tutulmaktadırlar. Şuanda yaş sebze ve meyvenin hallerdeki cirosu tüm toptan alışverişin ancak %40’ını kapsamaktadır, alışverişin %60’lık kısmı hal dışında gerçekleşmektedir.

Tüm piyasaya hakim olamayan halcileri fiyatların artışından dolayı sorumlu tutmak haksızlık olur. Haller aslında sistemi kayıt içine çeken, vergi ziyanını önleyen ve fiyatların kolaylıkla denetlenebildiği, arz ve talebin buluşup fiyatların istikrarlı bir şekilde teşekkülünü sağlama görevini icra eden mahallerdir. Alışverişin hal dışına taşıması piyasanın yeterli şartların oluşmadığı bir zemine kaydırmaktadır, bu durumda piyasanın kontrolü sağlanamamaktadır. Üretici ile nihai tüketici arasında ürünün kat ettiği zaman ve aralarındaki farkların incelenmesi ve izah edilebilir maliyet artışlarının dışındaki farkların masaya yatırılıp bu konuda gereken tedbirlerin alınmasının hal esnafının arzusu olduğunu gördük. Hallerin fiyat artışına neden olabilecek bir konumu yoktur. Bilakis bu yerlerin modern bir yapıya geçişlerini sağlamak ve dijitalleşmeyi teşvik etmek suretiyle, borsa gibi faaliyet gösteren serbest piyasa şartlarına göre çalışabilecek bir yapıya kavuşturulması gerekmektedir ” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.