Kozmik Radyo & Haber

DÜNYA ALZHEİMER GÜNÜNDE DİKKAT ÇEKEN UYARI!

DÜNYA ALZHEİMER GÜNÜNDE DİKKAT ÇEKEN UYARI!
434 views
21 Eylül 2021 - 13:33

21 Eylül Dünya Alzheimer günü nedeniyle Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türkiye Alzheimer Derneği Adana Şubesi Başkanı Doç Dr. Ahmet Evlice yaptığı açıklamada; Pandemi döneminde demans hastalarının takip ve tedavisinde daha dikkatli olunması gerektiğini vurgulayarak, bilinç düzeyindeki değişikliklerin Covid-19’un başlangıç belirtisi olabileceğini vurguladı.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türkiye Alzheimer Derneği Adana Şubesi Başkanı Doç Dr. Ahmet Evlice, Demans (Bunama) hastalığının kişinin çeşitli sebeplere bağlı olarak günlük yaşantısını bozacak derecede beyin işlevlerinden bir ya da birkaçını kaybetmesi olarak tanımlanabildiğini ifade ederek, demans’ın farklı nedenlerle ortaya çıktığını ve en sık görülen nedenin ise Alzheimer hastalığı olduğunu belirtti.

Pandemi döneminde demans hastalarının takip ve tedavisinde daha dikkatli olunması gerektiğini vurgulayan Evlice, bilinç düzeyindeki değişikliklerin Covid-19’un başlangıç belirtisi olabileceğini vurguladı.

Doç.Dr. Ahmet Evlice, hafif derecede unutkanlık yakınmaları olan kişilerin Covid-19 virüsüyle karşılaşması sonucu ani gelişen unutkanlık artışı ve davranış bozukluğu yakınmaları ile polikliniklere başvurduğunu belirtti. Bu belirtilerin geçici olabileceği gibi olgusuna göre kalıcı da olabileceğini ve demans hastalığı için aday olan yaşlı kişilerin Covid-19 ile beraber demans hastalığına daha erken yaşta yakalanabileceğini vurgulayan Evlice,

Demans ve Covid-19 tanılı hastaların ise atipik belirtilerle polikliniklere gelebileceğini belirtti.

Konfüzyon (kafa karışıklığı), dezoryantasyon (zaman,mekan ve kişileri karıştırma), halusinasyon, uykusuzluk, huzursuzluk, aşırı hareketlilik, yıkanmayı ve ilaç almayı red etme, iştah kaybının covid’in atipik belirtileri olarak sayılabileceğini belirten Evlice, atipik bulguların hasta yakınları tarafından tanınmasının önemli olduğunu, tanının gecikmesi halinde Covid-19 tanılı olgulara geç müdahale edileceği ve hasta kayıplarının daha çok olacağını vurguladı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.