Kozmik Radyo & Haber

CHP’li milletvekilleri yerfıstığı üreticilerinin yanında

CHP’li milletvekilleri yerfıstığı üreticilerinin yanında
205 views
16 Eylül 2021 - 15:42

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut ile Osmaniye Milletvekili Baha Ünlü, Osmaniye’de ürün fiyatları maliyet altında kalan ve geçen yılın bile gerisine düşen yerfıstığı üreticileriyle buluştu. Çiftçinin isyanına tanık olan CHP’li Milletvekilleri, yerfıstığı üreticilerinin sorunlarına çözüm bulunmasını isteyerek Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’yi istifaya çağırdı. Ürün fiyatlarına tepki gösterip sahipsiz bırakıldıklarını söyleyen çiftçiler ise, “Birileri sefa sürüp gününü gün ederken, krallar gibi yaşarken biz eskiyen ayakkabımızı ve şalvarımızı değiştiremiyoruz, yenileyemiyoruz” dedi.

HARMAN YERLERİNDE ÇİFTÇİLERLE BULUŞTULAR

CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut ile CHP Osmaniye Milletvekili Baha Ünlü, Osmaniye’nin Cevdetiye Kasabası ve Kadirli İlçesi’nde yerfıstığı üreticileriyle buluştu. Harman yerlerinde yerfıstığını eleyen ve kurutmaya bırakan çiftçilerin yanına giden CHP’li Milletvekillerine, CHP Osmaniye İl Başkanı Mehmet Aşık ve CHP İlçe Başkanları da eşlik etti. İlk olarak Cevdetiye Kasabası meydanında üretici köylülerle bir araya gelen CHP Milletvekilleri, çiftçilerin sorunlarını ve taleplerini dinledi, çözüm için neler yapabileceklerini konuştu.

“ESKİYEN ŞALVARIMIZI BİLE YENİLEYEMİYORUZ”

Kadirli İlçesi’ndeki yerfıstığı harman yerine giderek çiftçilerle buluşan CHP’li Ayhan Barut ve Baha Ünlü’ye dert yanan üreticiler, “Birileri sefa sürüp gününü gün ederken, krallar gibi yaşarken biz eskiyen ayakkabımızı ve şalvarımızı değiştiremiyoruz, yenileyemiyoruz. Çünkü ürünümüz para etmiyor” diye konuştu. Geçen yıl yerfıstığının fiyatının 15 liraya kadar çıktığını, bu sene ise ürün fiyatının 5-6 lira seviyesine gerilediğini belirten çiftçiler, “Yerfıstığı üreticisi sahipsiz. Gübre ve mazot fiyatları ateş pahası olurken bizim yerfıstığımızın fiyatı niye düşüyor. Bize sahip çıkın” dedi.

“ÇİFTÇİYE DESTEKLEME PRİMİ VERİN”

Türkiye’de yıllık yaklaşık 200 bin ton civarında yer fıstığı üretildiğini, ülke üretiminin yüzde 90’ının Adana ve Osmaniye illerinden karşılandığını ifade eden Ayhan Barut, şöyle konuştu:
“Tarımda üretim maliyetleri fahiş oranda artarken, geçen yıl çiftçiden 12-13, yerine göre 15 liraya alınan yerfıstığının fiyatı piyasada 5-6 liraya kadar geriledi. Çiftçimizin elinden maliyetinin altına fiyatlarla alınan yerfıstığı fiyatının en az 15 lira olması gerekiyordu. Ancak iktidar piyasaya müdahale etmedi. Üretici birlikleri eliyle çiftçiyi rahatlatacak alım fiyatı açıklamadı ve alım yapmadı. Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO), Fiskobirlik, Çukobirlik, Tarım Kredi Kooperatifleri eliyle yerfıstığı alım kampanyasına dahil edilmelidir. Tarım ve Orman Bakanlığı yerfıstığı üreticilerinin zararını karşılamalıdır. Çiftçiye aradaki fiyat farkını destekleme primi olarak ödemelidir. İktidarı yerfıstığı üreticisinin sorunlarını görmeye, sesini duymaya ve çözüm için adım atmaya çağırıyoruz. Görevini yapmayan ve çiftçiye çare bulmayan Tarım Bakanı istifa etmelidir.”

“ÖNERGEMİZİ İŞLEME BİLE KOYMADILAR”

Girdi maliyetleri artarken ürün fiyatlarının gerilemesinin nedeni olarak iktidarın yanlış politikalarına dikkat çeken CHP Osmaniye Milletvekili Baha Ünlü ise, “Yerfıstığı denilince akla Osmaniye geliyor ama mazotundan tohumuna tüm girdi maliyetleri çok yüksek. Yerfıstığının yağlı tohumları listesine alınması için önerge verdik ama ciddiye bile almadılar, işleme koymadılar. Çiftçiye destekleme primi verilmeli. Biz her zaman çiftçinin yanında olmaya devam edeceğiz. Sonuna kadar yerfıstığı üreticilerinin yanında olmayı sürdüreceğiz” şeklinde konuştu. 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.