Kozmik Radyo & Haber

Başkan Göger: Ahilik kültürünün öznesi insandır

Başkan Göger: Ahilik kültürünün öznesi insandır
212 views
09 Eylül 2021 - 12:06

Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Niyazi Göger, kardeşlik anlamına gelen Ahiliğin, ticaret ile ahlakı buluşturan bir hayat düsturu olduğunu söyledi. Başkan Niyazi Göger, “Ahilik; dürüstlük, güvenilirlik, kul hakkı, helal lokma, çalışma, yardımlaşma, paylaşma gibi ahlaki erdemleri aşılamayı hedef olarak belirtmiştir” dedi.

Adana ESOB Başkanı Niyazi Göger,13-19 Eylül 2021 tarihleri arasında kutlanacak 34. Ahilik haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, esnaf ve sanatkarların, Adanalıların Ahilik bayramını kutladı.

Kırşehir’de doğup büyüyen Ahilik geleneğinin; dürüstlüğün, sevginin, dostluğun, yardımlaşmanın, hoşgörünün, bilginin ve dayanışmanın, sanatla birleşmiş hali olduğunun altını çizen Birlik Başkanı Niyazi Göger, “Ahilik Teşkilatı; Türk insanının mesleğini, sanatını mertlik, dayanışma ve güzel ahlak ile bütünleştiren, milli birlik ve bütünlük anlayışıyla asırlar boyu toplumda düzeni sağlayan, üretici-tüketici ilişkisini en iyi şekilde düzenlemeyi amaç edinen kültürel, sosyal ve ekonomik bir oluşumdur” dedi.

Öznesi insan olan Ahiliğin, halka dönük bir kurum olduğuna işaret eden Başkan Niyazi Göger, “Ahiler, kendi ticari çıkarını diğer meslektaşlarından üstün tutmayan; mutluluğu halka hizmet edip, yararlı olmakta arayan kişilerdir. “Müşteri her zaman haklıdır” sözü de bu anlayışın eseri olarak kültürümüze yerleşmiştir. Ahilikte hamt, şükür, kanaat ve hepsinin üzerinde kardeşlik duygularını pekiştirmek vardır. Ahilik sadece ekonomik hayatı yönlendiren bir kurum olmanın ötesinde, temelinde vatan, millet sevgisi bulunan, Türk Milleti’ne has sosyo-ekonomik bir sistemdir. Ahilik, aynı toplumda bulunan insanları birbirine yaklaştıran, kaynaştıran ve dayanışmayı sağlayan milli bir kültürdür” diye konuştu.

Açıklamasında, “Geleneği olmayanın geleceği de olmaz” diyen Adana ESOB Başkanı Niyazi Göger, “Yüzyıllar boyunca, esnaf ve sanatkârlarımız ve Anadolu insanı için bir rehber olan Ahilik kültürün modern temsilcileri olarak Ahiliğin taşıdığı milli, dini ve evrensel değerleri yeniden insanlığın hizmetine sunmak için var gücümüzle çalışıyoruz. İnanıyoruz ki Ahilik ruhunu ne kadar güçlü tutar, milletimize has bu kültür hazinesini yeni nesillere ne derece doğru ve güçlü aktarabilirsek, geleceğimize de o derece güvenle bakabiliriz. Bu duygu ve düşüncelerle esnaf ve sanatkarlarımız başta olmak üzere, aziz Milletimizin, Adanalı hemşehrilerimizin Ahilik Bayramını en kalbi duygularımla kutluyor, 2021 yılı Ahilik Haftasının birlik ve beraberlik içerisinde geçmesini, ülkemize ve bütün insanlığa güzellikler getirmesini temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.