Kozmik Radyo & Haber

Karataş Belediyesi 1. Ulusal Mavi Yengeç Film Festivali

Karataş Belediyesi 1. Ulusal Mavi Yengeç Film Festivali
294 views
26 Ağustos 2021 - 14:11

Karataş Belediyesi ve ATGAP tarafından düzenlenen; ‘1. Mavi Yengeç Festivali’  28-29 Ağustos 2021 tarihinde Karataş da yapılacaktır. 

Ülkemiz de ve Dünya gündeminde yer alan, Covid-19 salgınına dikkat çekmek amacıyla, ‘Deniz ve Pandemi’ temalı, Kısa Film Yarışması düzenlenmiştir. 

Yarışmada dereceye giren filmlere ödülleri; 29 Ağustos Pazar akşamı, Adanalı sanatçı Murat Kekilli halk konseri öncesinde sahiplerine takdim edilecektir.

MAVİ YENGEÇ FESTİVALİ 

Karataş Belediye Başkanı NecipTopuz: ’1.Ulusal Mavi Yengeç Film Festivali’ni sizlere sunmanın heyecanı ve sevinci içerisindeyiz. İlçemizin bereketli toprakları, bir çok sanatçı yetiştirmiştir. Karataş halkı, Sinemanın ve sanatın tüm dallarına, kayıtsız kalmamış, her zaman desteklemiştir. Bizler de değerli Meclis Üyelerimiz, ve Festival Komitemiz ile bu düşünceden yola cıkarak; ‘1.Mavi Yengeç Festivali’ ile ilçemizi taçlandırmak istedik. Bu doğrultuda ‘Deniz ve Pandemi’ konulu bir Kısa Film Yarışması düzenledik. Son 2 yıldır yaşanan Covid-19 salgınına dikkat çekmek amacıyla düzenlenen yarışmaya, İstanbul, İzmir. Bursa. Eskişehir, Mersin, Adana, Niğde ve bir çok ilimizden kısa film yönetmenleri katıldı. Yarışmacılarımıza teşekkür ediyor, başarılar diliyorum. Kısa filmlerin yarışacağı etkinliğimizde, ayrıca; Adanalı sanatçımız Murat Kekilli bir halk konseri verecektir. Herkesi  festivalimize katılmaya davet ediyorum’ dedi. 

‘’KUM SAATİ FİLM MARATONU’

‘’Kum Saati Film Maratonu’’ sloganıyla, başlayan yarışma kategorisinde, her yarışmacı 72 saatte filmlerini çekip, teslim etmeleri sağlandı. Böylelikle yarışmaya  seçilen 8 senaryo, yönetmenleri ve teknik ekiplerinin katılımlarıyla; sinema alanında başarılı işlere imza atan danışmanlar eşliğinde Karataş da çekildi.

JÜRİ VE DANIŞMANLAR

Yarışmanın Jüri üyeleri ve Danışmanları ise şu isimlerden oluştu; Oyuncu Ruhi Sarı, Oyuncu Sefa Zengin, Oyuncu Ayhan Taş, Yönetmen Cansel Karacan ve Yönetmen Barış Gördağ.

Danışmanlar ;  Utku Uçar. Yüksel Molla. Ali Yılmaz, Tunahan Kurt, Oğulcan Yaygınoğul. Ecem Anay, Tolunay Tekmek. Nuri Cihan Özdoğan.

YARIŞMA FİLMLERİ ATA PARK AMFİ TİYATRO DA

Yarışmaya hak kazanan filmler, Ata Park Amfi Tiyatro da gösterime sunulacak. 8 Filmin yarışacağı gösterimlerde filmin bir tanesi, Halk Jürisi oylaması ile belirlenecek.

ÖDÜL KATEGORİLERİ

Mavi Yengeç Kısa Film Yarışması’nda verilecek ödüller ise şöyle; – En İyi Kısa Film Ödülü, – Halk Jürisi Ödülü Ödül Plaketi – Jüri Özel Ödülü: Ödül Plaketi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.