Kozmik Radyo & Haber

Rektör Prof. Dr. Tuncel, genç üniversiteleri ziyaret etti

Rektör Prof. Dr. Tuncel, genç üniversiteleri ziyaret etti
385 views
24 Ağustos 2021 - 12:08

Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel, akademik eğitimde yeni bir dönemin kapısının aralanmasına olanak sağlayan ve Türk yüksek öğretiminde ilk kez uygulanan YÖK Anadolu projesi kapsamına Çukurova Üniversitesi ile eşleşen Muş Alparslan Üniversitesi ve Siirt Üniversitesini ziyaret etti. Kıdemli ve genç üniversiteler arasında köprü vazifesi gören proje kapsamında yürütülen çalışmaların değerlendirildiği ziyarette, işbirliğinin ileri ki zamanlarda artarak devam edeceğine vurgu yapıldı.

“Yeni YÖK” tarafından dünya yüksek öğretimindeki üniversitelerin eşleştirme projeleri modellemeleri de dikkate alınarak başlatılan YÖK Anadolu Projesi, yeni kurulan veya gelişmekte olan genç üniversitelerin belirlenen bazı alanlarda gelişiminin diğer üniversitelerce desteklenmesi amacıyla akademik insan gücü ve araştırma altyapısı bakımından daha gelişmiş kıdemli üniversitelerle eşleştirilmesini içeriyor.

Çukurova Üniversitesi; Muş Alparslan ve Siirt Üniversiteleri İle Eşleşti

4 Şubat 2021’de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla tanıtılan proje kapsamında genç üniversiteler Muş Alparslan ve Siirt Üniversiteleri, kıdemli üniversiteler arasında yer alan Çukurova Üniversitesi ile eşleşti. Türkiye’nin en köklü üniversitelerinden biri olan Çukurova Üniversitesi bilgi ve tecrübelerini, genç üniversiteler Muş Alparslan ve Siirt Üniversiteleri ile paylaşacak.

Bu kapsamda Rektör Prof. Dr. Meryem Tuncel, Okul Öncesi Eğitimi ve İslami İlimler bölümlerinde eşleştiği Muş Alparslan Üniversitesi ile Sınıf Öğretmenliği bölümünde eşleştiği Siirt Üniversitesi’ni ziyaret etti. Kampüs ziyaretlerinin de gerçekleştirildiği görüşmelere YÖK Anadolu Projesi Çukurova Üniversitesi Koordinatörü Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süha Berberoğlu, projede yer alan fakülte dekanlarından İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Kayıklık, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sedat Uçar da katıldı.

Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat ve Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Şındak ile görüşen Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel, proje kapsamında ortak yürütülecek çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Prof. Dr. Tuncel: “Bilim Işığına Katkı Koymaya Devam Edeceğiz”

Rektör Prof. Dr. Tuncel, Türkiye’nin en köklü üniversitelerinden biri olan, ulusal ve uluslararası alanda başarılara imza atan Çukurova Üniversitesinin paydaşlarını önemseyen, eğitim-öğretimde kaliteye odaklanmış, insan ve doğa yararına yaptığı bilimsel, kültürel ve sanatsal çalışmalarıyla model bir üniversite olduğunu söyledi. Prof. Dr. Tuncel, “YÖK Anadolu Projesiyle bu bilgi, birikim ve deneyimlerimizi genç ve dinamik üniversitelerimizle paylaşmaktan büyük onur duyuyor, Çukurova Üniversitesi olarak bilim ışığına katkı koymaya devam edeceğimizi belirtmek istiyorum” dedi.

Doğu ve Güney Anadolu programında Rektör Prof. Dr. Meryem Tuncel ayrıca Van Yüzüncü Yıl ve Bitlis Eren Üniversitelerini ziyaret etti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.