Kozmik Radyo & Haber

“Pandemide yeniden kapanma iflasları getirir”

“Pandemide yeniden kapanma iflasları getirir”
372 views
28 Temmuz 2021 - 10:02

Adana Ticaret Borsası(ATB) Başkanı Şahin Bilgiç, “Pandemi nedeniyle tarımla, sanayii ile iştigal  eden ticaret yapan esnafın da dayanacak gücü kalmadı. Tekrar kapanma demek, iflasların peş peşe gelmesi demektir.” diyerek aşı yaptırmamış olanlara bir an önce aşılarını yaptırma çağrısında bulundu.

Adana Ticaret Borsası Temmuz ayı Olağan Meclis toplantısı Meclis Başkanı Osman Bağış başkanlığında gerçekleştirildi.

BAĞIŞ, “HER LOKMA İSRAF DÜNYAYI TÜKETİYOR”

İsrafın önlenmesinde gençlerin eğitilmesinin büyük önem kazandığını belirten ATB Meclis Başkanı Osman Bağış, yaptığı açılış konuşmasında “Kovid-19 salgını ve iklim krizi küresel gıda fiyatlarında ciddi artışlara neden olmuştur. Az gelişmiş ülkelerde gıdaya ulaşım çok daha zorlaşmış, açlık sıkıntısı yaşayanların sayısı günden güne artmıştır. Dünyada üretilen gıdanın üçte biri yani bir milyon üç yüz bin ton gıda israf ediliyor. Bu gıda israfıyla açlık çeken bütün insanları doyurmak mümkündür. Her lokma israf dünyayı tüketiyor. 2030 yılına kadar dünya yüzde 20 daha fazla suya, yüzde 30 daha fazla gıdaya ihtiyaç duyacaktır. Her alanda artan israf, kaynakları yok ederken insanlığı ve dünyayı ciddi riskler beklemektedir. Gelecek nesillerin daha rahat yaşayabilmesi için tasarruf yapmaktan başka çare yoktur. Tasarruf bilincine sahip bireyler yetiştirmek zorundayız. Tasarruf tedbirleri şu yönde olmalıdır; Tüketeceğimizden fazla gıda alınmamalı, aşırı tüketimden vazgeçilmeli, israfı önlemeye evlerimizden başlanmalı, gençlere enerji, elektronik eşya, giysi tasarrufu aşılanmalı, su boşa akıtılmamalıdır.” dedi.

BİLGİÇ, “AŞILANMALIYIZ”

Yaklaşık bir buçuk yıldır yaşanmakta olan pandeminin 1 Temmuz’daki normalleşmesi ile vaka sayısının tırmanışa geçtiğini ifade eden Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, gündem gereği yaptığı konuşmasında “Pandemi nedeniyle tarımla, sanayii ile iştigal eden ticaret yapan esnafımızın da artık dayanacak gücü kalmadı. Tekrar bir kapanma demek, iflasların peş peşe gelmesi demektir. Bu sebeple aşısını yaptırmayan vatandaşlarımızın aşılarını bir an evvel yaptırmaları gerekmektedir. Bu konunun şakası yoktur. Devam eden pandemi sürecinde alınması gereken tedbirlere uymak tüm insanlığın menfaatinedir. Hızlı bir şekilde tekrar artan vaka sayıları kontrol altına alınmalıdır. Alınmaz ise tüm iş hayatı ve ülkemiz ekonomisi süreçten çok olumsuz etkilenecektir. Maalesef çocuklarımız okullarına gidemiyor, sosyalleşemiyor ve gelişme gösteremez hale geliyor. Daha da fazla zarar görmeden hep birlikte pandemi yenmeliyiz. Aksi takdirde ülkemiz ve dünya insanlığı bundan çok zarar görecektir. Hassasiyetlerimizi en üst noktada tutmak zorundayız. Türkiye büyük bir ülke ve bunu hep birlikte başaracak güçteyiz. Yeter ki ciddiye alıp inanalım. Tekrar kapanma yaşanırsa üretici ürettiğini, esnaf, tüccar elindeki ürünü kime satacak? Sanayimiz duruşa geçecek dolayısıyla çarklar dönmez hale gelecektir. Hiç birimiz eminimki böyle bir durumu istemeyiz. Hem tarımda hem sanayide hem de ekonomimizin tüm alanlarında sosyal yaşamda zarar görmemek, mahrum kalmamak için Kovid-19 korunma tedbirlerine hep beraber uymalıyız.”

“ARA ELEMAN DEĞİL ARANAN ELEMAN OLACAKLAR”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından yaptırılan ve ülkemizde örnek olarak gösterilen Sarıçam ilçemizde 3 yıldır faaliyet gösteren, ilimiz tarımının geleceği ve gelişmesi amacıyla kurulan TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemiz büyük bir fırsat. İlimizde tarımın paydaşları ile birlikte desteklediğimiz tarım lisemize çocuklarını kayıt yaptırmaları için buradan çağrı yapıyorum; Eğitim hayatları boyunca konaklama, yemek ve burs imkanlarından faydalanabilecekleri tarım lisemize bilhassa kırsal kesimdeki ailelerimizin çocuklarının bu imkanları kullanmalarını istiyoruz. İleriki hayatında yetişmiş bir insan olarak ara eleman değil, aranan eleman olsun.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından meclis gündem maddelerine geçildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.