Kozmik Radyo & Haber

ELEKTRİKLİ ARAÇ ‘SEYHAN’ ŞAMPİYONLUK İÇİN PİSTE ÇIKIYOR

ELEKTRİKLİ ARAÇ ‘SEYHAN’ ŞAMPİYONLUK İÇİN PİSTE ÇIKIYOR
231 views
28 Temmuz 2021 - 12:55

Seyhan Belediyesi Kütüphane Müdürlüğü Yeşilyurt Bilgi Evi Elektromobil Takımı, İstanbul’da düzenlenecek Teknofest Liseler Arası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışlarında “Seyhan” adlı araçla şampiyonluk mücadelesi verecek. Fosil yakıtların neden olduğu çevre kirliliği ve iklim değişikliği gibi sorunların ancak temiz enerji kaynaklarının kullanımıyla ortadan kaldırılabileceğine işaret eden Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, “Geleceğimiz olan gençlerin, temiz enerji kaynaklarıyla ilgili çalışmaları çok önemli ve değerli. Gençlerimizin başarılı olacağına inanıyor ve onlara güveniyoruz” dedi.

11 KİŞİLİK EKİP

Şehit Bora Süelkan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, İlhan Atış Anadolu Lisesi, Kurttepe Şehit Ali Öztaş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Adana Sarıçam Spor Lisesinden 10 öğrenci ile 1 danışman öğretmenden oluşan Elektromobil Takımı, Seyhan Belediyesi Kütüphane Müdürlüğü Yeşilyurt Bilgievi’nde 2.5 boyunca mekanik ve elektronik eğitimi alıp, “Seyhan” adı verilen elektrikli aracın üretim aşamasına geçti.

AMAÇ FARKINDALIK OLUŞTURMAK

TEKNOFEST Teknoloji yarışmaları kapsamında düzenlenecek olan Liselerarası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışlarıyla, lise ve dengi okul öğrencilerinde alternatif ve temiz enerji kaynakları konusunda farkındalık oluşturmak, öğrencilere teknik, mesleki ve takım çalışması deneyimi kazandırmak ve elektrikli araçların gelişimi için teknik destek ve insan kaynağı yetiştirmeyi amaçlıyor.

EN VERİMLİ ELEKTRİKLİ ARACI ÜRETMEK İÇİN MÜCADELE EDİLECEK

4-5 Eylül tarihlerinde İstanbul Park pistinde, takımların en verimli elektrikli arabayı üretmek için mücadele edeceği yarışmada değerlendirme; Gelişme Raporu, Teknik Tasarım Raporu ile Sürüş Videosu ve Yarış Puanlaması olarak üç farklı aşamada yapılacak. Yarışmada birinci olan takım 30.000 TL, ikinci olan takım 20.000 TL, üçüncü olan takım ise 10.000 TL ödül alacak.

GENÇLERİMİZE İNANIYOR VE GÜVENİYORUZ

Bilgievleriyle gençlerin bilgiye erişiminin önünü açan ve onları destekleyen Seyhan Belediye
Başkanı Akif Kemal Akay, gençlerin temiz enerji kaynaklarıyla ilgili çalışmalarının önemine ve değerine işaret etti. Fosil kaynaklı yakıtların başta iklim değişikliği ve çevre kirliliği gibi küresel sorunlara neden olduğunu anımsatan Başkan Akay, “Çocuklarımıza yaşanabilir bir dünya bırakmak istiyorsak  temiz enerji kaynaklarına yönelmeliyiz. Gençlerimizin oluşturduğu Elektromobil Takımının elektrikli araç üretimiyle ilgili çalışmaları  bu bağlamda çok önemli ve değerli. En verimli elektrikli aracı üretmek üzere yola çıkan gençlerimize başarı diliyorum. Onlara inancımız da güvenimiz de tam” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.