Kozmik Radyo & Haber

“Tıp Fakültesi’ne giren 60 öğrencinin 55’i yabancı!”

“Tıp Fakültesi’ne giren 60 öğrencinin 55’i yabancı!”
265 views
13 Temmuz 2021 - 10:43

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, üniversitelere yerleşimde Türk öğrenciler ile yabancı öğrenciler arasında yaşanan haksızlık iddialarını Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı.
O
kudukları liselerde yüksek puan alan, TÜBİTAK projelerinde başarılı olan, yurtdışında okuyup yüksek puanlarla ülkelerine dönen bir çok Türk öğrencinin bir yüksek öğretim programına dahil olmak için yabancı uyruklu ve özellikle Suriyeli öğrenciler arasına sıkışıp kaldığını kaydeden Dr. Şevkin, meclise araştırma önergesi sundu, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a da bazı sorular yöneltti.
ÜNİVERSİTEYİ ÖRNEK VERDİ
İstedikleri üniversitelere yerleşebilmek için belirlenen sınavlara giren ve yüksek puan alan bazı Türk öğrencilerin yabancı uyruklu ve özellikle Suriyeli öğrencilere öncelik tanınması nedeniyle hüsrana uğradığını dile getiren Dr. Şevkin, “Öyle ki; sadece Kayseri Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 2020 yılında 39 Suriyeli öğrenciye karşılık sadece 5 Türk öğrenci kayıt yaptırabilmiştir. Tıp Fakültesi’ne aynı yıl kayıt yaptıran 60 öğrencinin 55’inin çeşitli yabancı uyruğa mensup öğrenciler olduğu anlaşılmıştır” dedi.
Türkiye’de belli sayıda yabancı uyruklu öğrenci alan tüm üniversitelerin aldıkları yabancı uyruklu öğrenciler listesine bakıldığında ilk sırayı Suriyeli öğrencilerin aldığının görüldüğünü dile getiren Dr. Şevkin, özellikle Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık ve Hukuk Fakültelerinde Suriyeli öğrenci yoğunluğunun göze çarptığını dile getirdi. Yabancı öğrencilerin hangi kriterlerle üniversitelere yerleştiğinin net olarak açıklanması gerektiğini dile getiren Dr. Şevkin, “Halbuki Türk öğrenciler bu fakültelere çok yüksek puanlarla girebilmektedir. Örneğin Suriye Bakaloryası’ndan (Al-Shahada-Al Thanawiyya) yeterli puanları alanlar Türkiye’de başta Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık ve Hukuk ile Mühendislik Fakülteleri’ne girebilmektedir. Bu durum Türkiye’deki öğrenciler arasında büyük tedirginlik yaratmaktadır” diye konuştu.
MECLİSE ARAŞTIRMA ÖNERGESİ SUNDU
Kayseri Erciyes Diş Hekimliği Fakültesi’ne 2020 yılında yerleşen öğrencilere bakıldığında 10’unun Suriye uyruklu, 16’sının İran, 1’inin ABD, 1’inin Azerbaycan uyruklu olduğu gözlenirken üniversiteye yerleşen Türk öğrenci sayısının ise 2’de kaldığını ifade eden Dr. Şevkin, aynı yıl aynı üniversitenin Eczacılık Fakültesi’ne yerleşen Suriyeli sayısının 6, İranlı öğrenci sayısının 2, Iraklı öğrenci sayısının 1 ve Türk öğrenci sayısının da sadece 1 olduğunu vurguladı. Dr. Şevkin, “Aynı üniversitenin Hukuk Fakültesi’ne giren 20 öğrenciden 4’ü Türk, diğerleri yabancı uyrukludur. Üniversitenin Mimarlık, Mühendislik Fakülteleri’nde ise 200’den fazla Suriyeli öğrencinin kaydının bulunduğu öğrenilmiştir” dedi.
ZİYA SELÇUK’A SORULAR…
Haksızlık olduğuna dair iddiaların araştırılması ve varsa sorunun çözülmesi için meclise araştırma önergesi sunan CHP’li Dr. Müzeyyen Şevkin, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yazılı olarak yanıtlandırılması istemiyle ayrıca şu soruları sordu:
“Türkiye’de toplam kaç üniversitede toplam kaç yabancı uyruklu öğrenci bulunmaktadır? 2020 yılında Türkiye’deki üniversitelere yerleşen yabancı uyruklu öğrenci sayısı ülkelerine göre kaçtır? Türkiye’de kaç üniversitede toplam kaç Suriyeli öğrenci bulunmaktadır? Suriyeli öğrencilere öncelik tanınıyor mu? Suriyeli ve diğer yabancı uyruklu öğrencilerin üniversitelere yerleşme sistemleri tam olarak nasıl gerçekleşmektedir? Öncelik kriteri nelerdir? Türkiye’deki üniversitelerde okuyan Suriyeli öğrencilere sınavsız ve/veya diplomasız geçiş hakkı tanındığı doğru mudur? Ülkelerinde savaş olmasına rağmen Suriyeli öğrenciler kendi ülkelerinde nasıl bir sınava tabi tutulmuşlardır ki Türkiye’deki üniversitelere kolaylıkla yerleşebilmiştir? Ayrıca üniversitelere yerleşirken Türk öğrencilerle hangi kriterler ölçüsünde, hangi belgelerle denk tutulmaktadır?
Suriyeli öğrencilerin Suriye’deki sınavdan aldığı puanların gerçek olup olmadığı araştırılmakta mıdır? Suriyeli öğrencilerin Dikey Geçiş Sınavları’nda (DGS) almaları gereken puanlar kaçtır? DGS’de başarılı olup üniversitelere yerleşen Suriyeli öğrenci sayısı kaçtır? DGS’de başarılı olup Türkiye’deki üniversitelere yerleşen yabancı uyruklu öğrenci sayısı kaçtır? Yabancı ülkelerdeki liselerden başarıyla mezun olmuş Türk öğrencilerin Türkiye’deki üniversitelere yerleşmelerinde yaşanan aksaklıklar var mıdır? Varsa nelerdir? Yabancı ülkelerdeki Türkiye vatandaşı başarılı lise öğrencilerinin Türkiye’de yükseköğretime geçişte yabancı öğrencilere öncelik tanınması nedeniyle herhangi bir yükseköğretim programına yerleşemedikleri doğru mudur? Doğru ise bu durumda olan Türk öğrenci sayısı kaçtır? Türkiye’deki üniversitelerin büyük bölümü neden internet sitelerinde kendi bünyelerinde eğitim-öğretim gören yabancı uyruklu öğrencilerin listelerine yer vermemektedir?”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.