Kozmik Radyo & Haber

“Basının nefesini kesemezsiniz”

“Basının nefesini kesemezsiniz”
439 views
29 Haziran 2021 - 13:11

Son günlerde gazetecilere yönelik şiddetin artması üzerine; Türkiye Gazeteciler Sendikası Adana Şubesi ile Çukurova Gazeteciler Cemiyeti ortak bir açıklama yaptı. ÇGC Başkanı Cafer Esendemir ve TGS Adana Şube Başkanı Salim Büyükkaya imzasıyla yayımlanan ortak açıklama şöyle:

“BASININ NEFESİNİ KESEMEZSİNİZ”

Gazeteciye şiddet uygulayan kamu görevlileri suç işliyor, bu gidişe hep birlikte dur demeliyiz.

Tüm basın emekçilerine çağrımızdır!

Türkiye’de haklarını aramak için sokağa çıkan yurttaşları takip edip haberleştirmek gazetecinin kamusal görevidir. Meslektaşlarımız son günlerde tüm toplum adına bu görevlerini yürütürken ağır şiddetle karşı karşıya kalmaya başladı.

Yaşananlar çok tehlikeli bir boyuta ulaştı. Artık gazeteciler görevlerini yaparken ölümle yüz yüze kalıyor!

Son örnek Taksim’deki protestoları takip eden AFP foto muhabiri Bülent Kılıç’ın uğradığı şiddettir. Haksız ve hukuksuz şekilde Kılıç’ın görev yapmasını engelleyen polis, yere yatırdığı meslektaşımızın boynuna diziyle bastırarak ölümle sonuçlanabilecek bir şiddet sergiledi.

Amerika’da bir polis tarafından aynı yöntemle boğazına çökülerek öldürülen George Floyd’un görüntüleri tüm dünyada infial uyandırmışken, ülkemizdeki güvenlik güçlerinin bunu örnek alırcasına şiddet uygulaması hepimizi derinden endişelendirmektedir.

Gösterileri izleyen gazetecilerin görüntü almasını engellemeye yönelik İçişleri Bakanlığı genelgesi hukuka ayrılıktan davalıktır. Tüm basın meslek örgütleri bu genelgeye tepkilerini gösterdi, Danıştay’da dava açıldı.

Bu şiddet uygulamasının amacı basını bezdirmek ve görevini yapmaktan uzak tutmak ise, bu amaca ulaşmanın mümkün olmadığını bir kez daha gür bir sesle haykırıyoruz.

Bu kabul edilemez anlayışı şiddetle kınıyoruz. Gazetecilere şiddet uygulanmasını kanıksamayacağız, asla kabul etmeyeceğiz! Ellerinizi gazetecilerin üzerinden çekin!

Bu ablukayı dayanışma ile kıracağız!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.