Kozmik Radyo & Haber

CEYHAN DEPREMİNİN 23. YILI TÖRENLE ANILDI

CEYHAN DEPREMİNİN 23. YILI TÖRENLE ANILDI
293 views
28 Haziran 2021 - 16:10

Ceyhan depreminin 23. yıldönümünde depremde hayatını kaybedenleri anma ve deprem önlemlerine dikkat çekmek için program düzenledi. Ceyhan Belediyesinin, İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Adana Şubesi ile ortak düzenlediği etkinlik deprem anıtı önünde yapıldı.

Ceyhan Belediye Başkanı Hülya Erdem, Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, CHP Ceyhan İlçe Başkanı Fikret Cirit ile yönetimi  ve İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Adana Şubesi yöneticilerinin katıldığı anma töreninde 27 Haziran 1998 yılındaki depremin yaralarına dikkat çekildi. Başkan Erdem; 145 vatandaşın hayatını kaybettiği, bin 517 kişinin de yaralandığı Adana- Ceyhan depreminde 48 bini az hasarlı, 19 bini orta ve 9 bini ağır hasarlı olmak üzere yıkılanlar da dâhil, 76 bin konut ve işyerinin olumsuz etkilendiğini vurguladı.

“Deprem Yasasını Önemsiyoruz”

Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin; “Böyle acıyı anacağımız bir günde bir araya geldik. 23 yıl önce  6.3 büyüklüğündeki depremde ne yazık ki Adana ve Ceyhan’da 145 vatandaşımızın yaşamını yitirdiği 17 bin 500 civarı binaların hasar gördüğü, bunlardan çok daha önemlisi halen 23 yıldır atlatılamayan travmaların oluşmasıdır. Bir daha yaşanmaması önemli ama deprem tıpkı bir yağmur gibi, dolu gibi bir doğa olayı. Yumurtalık, Adana, Karataş fay hattı bu bölgemizden geçiyor. Doğa olayı olan depremin hasarsız olarak atlatılması mümkün. Siyaset üstü bir konu olan fay yasasının ve depreme ilişkin kanun kararlarının çıkmasına ilişkin olumlu oy kullanılması tek temennimizdir. Depremler doğa olaylarıdır. Gerekli teknik önlemlerin ve yasaların mutlaka çıkarılması gerektiğini her zaman dile getiriyoruz. Tekrardan Ceyhan’ımıza geçmiş olsun diliyor, bir daha yaşanmamasını temenni ediyorum” dedi.

“Deprem Şehitlerimizi Rahmetle Anıyoruz”

Ceyhan Belediye Başkanı Hülya Erdem; “27 Haziran 1998, Ceyhan’ımız için bir dönüm noktası ve maalesef küçük bir kıyametin şehrin tamamında hissedildiği acı dolu bir tarihtir.

Ceyhan merkezli 6,3 şiddetindeki deprem tüm Adana ve Çukurova’da hissedilmiş ve onlarca bina yıkılmıştı. 27 Haziran akşamüstü saat 5 sularında yaşanan bu acı hadisede şehir büyük bir kaosa sürüklenmiş insanlar büyük panik yaşamışlardı. Yıkılan binalar, moloz yığınları altında can verenler,  enkaz altında yaşama dair umutla bekleyenler… O günkü Ceyhan dün gibi aklımızda ama zaman su misali tam 23 yıl geçmiş o büyük felaketin üzerinden.

 145 canımızı enkaz altında yitirdiğimiz bu elim olayda yüzlerce yaralı vatandaşımız da beton yığınlarının altından kurtarılmıştı. Deprem şehrimizden sadece giden canları götürmedi. Ruh sağlığımızı, yarınları, umutlarımızı da götürdü. İmar ve deprem ile ilgili modern dünyanın tüm imkânlarını kullanarak bu tür doğal afetlerin hasarını en aza indirgemek elimizde. Bu fırsatları belediyeler ve inşaat sektörünün yüksek ciddiyette değerlendirmesi elzemdir. Modern Ceyhan’ın çağdaş ve dayanıklı yapılarında karşılıklı güven ve hassasiyetle deprem gibi felaketlerin üstesinden geleceğimize inancımız tam. 27 Haziran Ceyhan Depremi’nin 23. Yılında hayatını kaybeden tüm hemşerilerimizi rahmet ve minnet ile anıyorum.Depremsiz, felaketsiz, sapasağlam yarınlar dileğiyle” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.