Kozmik Radyo & Haber

TEPEBAĞ’IN ÇEHRESİ DEĞİŞİYOR

TEPEBAĞ’IN ÇEHRESİ DEĞİŞİYOR
272 views
16 Haziran 2021 - 12:42

Seyhan Belediyesi’nin Tepebağ ile Kayalıbağ mahallelerini ayıran, antik dönemden bu yana kullanılan bugünkü adıyla Musabalı (Av.Turhan Arun) sokakta 2017 yılında başlanan “Sokak Sağlıklaştırma Projesi”nin 2. etap çalışmaları hız kesmeden sürüyor.

ÇALIŞMALAR HIZLANDIRILDI

Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Adana’nın tarihi yapılarını ayağa kaldırıp, yeniden kent yaşamıyla bütünleştirmeye çalışan Akif Kemal Akay başkanlığındaki Seyhan Belediyesi, Musabalı Konağı ile Abidinpaşa Caddesi arasındaki sokak sağlıklaştırma çalışmalarını hızlandırdı.

VALİLİK DESTEĞİYLE SÜRDÜRÜLÜYOR

Adana Valisi Süleyman Elban’ın tarihi kent merkezi, eski adliye binası, Ulu Cami ve Büyüksaat arasındaki aksın canlandırılmasına yönelik çabalarıyla eşgüdüm halinde sürdürülen restorasyon ve sağlıklaştırma çalışmalarına, Adana Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) tarafından kültür varlıkları için oluşturulan katkı payı ile destek veriliyor.

DIŞ CEPHELER YENİLENİP, ZEMİNE TAŞ KAPLAMA DÖŞENİYOR

2.etap çalışmalarında 700 yıllık Musabalı Konağı, Bekir Sapmaz Öğrenci Yurdu, Tarihi Yeşil Cami, tescilli yapılar ve işyerlerinin bulunduğu sokak üzerindeki, tüm yapıların dış cepheleri yenileniyor.  İşyerlerinin tabelaları da proje kapsamında değiştirilirken, sokak zemini taş kaplama ile döşenip, sokağa estetik bir görünüm kazandıracak yeni aydınlatma sistemleri yerleştiriliyor.

ÇALIŞMALAR AKAY’IN KONTROLÜNDE DEVAM EDİYOR

Seyhan Belediyesi Koruma Uygulama ve Denetim Bürosu (KUDEB) tarafından yürütülen sokak sağlıklaştırma çalışmaları Başkan Akay tarafından da titizlikle takip edilirken, bu bölgenin canlandırılması için Akay’ın talimatı doğrultusunda SEYMER binası da faaliyete geçirilerek, kadınların mesleki eğitimlere ve üretim sürecine katılmalarına da olanak sağlandı.

TEPEBAĞ’IN ÇEHRESİ DEĞİŞİYOR

Adana’nın tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını anımsatan Başkan Akay, tarihi mirasın korunup gelecek nesillere aktarılmasının önemine işaret etti. Akay, “Tarihi, doğal ve kültürel çevrenin korunması ve bu değerlerin gelecek kuşaklara aktarılmasını önemsiyor, Adana’nın tarihi dokusunu ortaya çıkarıp kent turizmine kazandırmak istiyoruz. Musabalı Sokağında 2017 yılında başlayan projenin ikinci etabında önemli bir mesafe kat edildi. Örnek bir sokağa dönüşmeye başladı. Sağlıklaştırma çalışmalarının tamamlanmasının ardından tarih ve kültür turizmine önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz. Bu çalışmaların gerçekleştirilmesinde emeği geçen herkese ve desteklerinden dolayı sayın Valimiz Süleyman Elban’a teşekkür ediyorum” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.