Kozmik Radyo & Haber

“Pozantı’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıldönümü kutluyorum”

“Pozantı’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıldönümü kutluyorum”
226 views
25 Mayıs 2021 - 9:47

CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, Pozantı’nın düşman işgalinden kurtuluşunun yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

CHP’li Sümer yayınladığı mesajda şunları kaydetti:

“Anadolu’nun dört bir yanında kahramanca mücadele eden Türk Milleti, Kurtuluş Savaşı ile 20. yüzyılın tüm ezilen uluslarına da örnek olmuş, tüm dünyada bağımsızlık ateşini yakmıştır. Kurtuluş Savaşımızın en önemli cephelerinden birisi de Adana’mızdır. Fransızların kısmı işgali ile başlayan süreç bütün Çukurova bölgesinin ele geçirilmesiyle sonuçlanmıştır.

Yol gösterici, büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkmasıyla başlayan Kurtuluş Savaşımızın etkileri Adana’da da görülmüş, yüce milletimizin cephedeki mücadelesi sonucunda Fransızlar, Pozantı’dan çekilmek zorunda kalmış bu durum Çukurova’nın ve ülkenin kaderini değiştiren önemli bir olay olmuştur.

Düşmandan temizlendikten sonra Ağustos 1920’da Atatürk, Pozantı’ya gelerek Pozantı Kongresi’ni toplamıştır. Bu kongreyle Pozantı sadece Adana vilayet merkezi ilan edilmemiş aynı zamanda Milli Mücadele’nin de en önemli merkezlerinden biri haline gelmiştir.

O gün gösterilen duruş, bağımsızlık mücadelesi, eşit birey yaratma arzusu bugün halen bizlere ışık tutmakta, yolumuzu aydınlatmaktadır. Gayemiz bu cennet vatanı bizlere bırakan atalarımızın mirasına sahip çıkmak ve ülkemizi çok daha iyi yerlere taşımak olmalıdır.

Bu duygu ve düşüncelerle Türkiye Cumhuriyeti’ni bizlere emanet eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, tüm şehit ve gazilerimizi şükran ve minnetle anıyor, Pozantı’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıldönümü kutluyorum…”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.