Kozmik Radyo & Haber

Adana’da Jakaranda Festivali heyecanı

Adana’da Jakaranda Festivali heyecanı
246 views
25 Mayıs 2021 - 9:53

Adana İş Kadınları Derneği’nin (İŞKAD),  kenti bahar aylarında mor çiçeklerle kaplayan Jakaranda çiçeğini sokağa taşıyarak, Jakaranda sanat ve kültürünü yaşatmak için yaptığı girişimler sonuç verdi.

Çukurova Belediyesi’ne teklif götüren İŞKAD’ın Jakaranda Projesi tamamlanarak, hayata geçirilmesi için çalışmalar tamamlandı.

JAKARANDA MEVSİMİ BAŞLADI

Tropikal bir bitki olan Jakaranda ağacı Mayıs ayında yapraklarını döküp çiçeğini açıyor. Sonraki çiçeklenmeler ise yaprağını dökmeden Ağustos’ta başlayıp, Aralık ayının sonuna kadar devam ediyor. Jakaranda çiçeğinin kentte muhteşem bir görüntü yarattığını söyleyen Adana İŞKAD Başkanı Berman Mantı, “Bu bölgede kadınlarımıza baharın ilk çiçeğini Jakaranda ağacı veriyor. Aracınızın ön camına ya da başınıza Jakaranda çiçeği düşerse, o yıl bereketli geçeceğine dair inanç var. Biz İŞKAD olarak, Adana’da böylesine güzel bir bitkinin farkında olunması ve bu kültürün yaşatılması için bir festival düzenlenmesi gerektiğine inandık. Şimdi ise bu arzumuzun gerçekleşecek olmasının mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

FESTİVAL HAZIRLIKLARI BAŞLADI

“Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin’e  biz bir öneri olarak götürdük, Çukurova  Belediyesi  de benimsedi, sahiplendi, geliştirdi ve festivale dönüştürdü” diye konuşan Başkan Mantı, şunları söyledi:

“Teklifi Çukurova Belediye Başkanımız Soner Çetin’e ilettiğimizde o da bizim kadar heyecanlandı ve gerekli adımları hızla attı. Festival için marka patent çalışmaları tamamlandı. Pandeminin hayatımızdan çıkmasının ardından Çukurova Belediyesi bünyesinde yapılacak olan  Jakaranda Kültür ve Sanat  Festivali’nin gerçekleşeceğinin  mutluluğunu yaşıyoruz. Bizler de İŞKAD olarak, kentimizin kültürüne, sanatına ve turizmine katkı sağlayacak bu festivale her türlü desteği vereceğiz. Adanalıların bu güzelliğe kayıtsız kalmayacaklarına inancımız tam. Umudumuz Jakaranda ekimlerinin artarak, kentin Jakaranda çiçekleriyle donatılmasıdır.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.