Kozmik Radyo & Haber

Bulut: 300 Haneli Köyde Her Ev İcralık

Bulut: 300 Haneli Köyde Her Ev İcralık
293 views
24 Mayıs 2021 - 10:16

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, geçiminin tarım ve hayvancılıkla sağlayan Adana’nın Kozan ilçesinin Doğanalanı sakinlerinin sorunlarını dinledi. Doğanalanı’nda 2002 yılında tapu kadastro, 2005 yılında orman kadastro çalışmalarının yapıldığını kaydeden Bulut, köyün 14 bin dönüm arazisinin 5500 dönümünün ormana gittiğini, 6500 dönümde2B arazisi çalışmalarının devam ettiğin, sadece 1500 dönüm alanın tapusu olduğunu belirtti.

KÖYLÜLER BU PARAYI ÖDEYEMEZ

Köylülerin dedelerinden kalma arazileri yüz yılı aşkın bir süredir ektiklerini, biçtiklerini kaydeden Bulut, araziler için ecrimisil de ödemelerine rağmen, hapis cezası ve ödeyemeyecekleri miktarda para cezasıyla karşı karşıya kaldıklarını bildirdi. 970 nüfuslu,300 haneli köyde icralık olmayan tek bir hanenin kalmadığını belirten Bulut şöyle devam etti:

İCRA VE HAPİS KORKUSUYLA EKEMİYORLAR

“Vatandaşa ödeyemeyeceği para cezalarının yanı sıra hapis cezası verildi; traktörüne, evine, tarlasına haciz geldi. Köyü icra ve hapis cezası korkusunda toprağını ekemiyor. Köyde yaşlılar ve hastalar var ancak çoğu arabası bağlanır diye ilçeye bile gidemiyor. Hiç kimse araç alıp satamıyor.Yıllardır işledikleri topraklardan,dedelerinden kalan bağ,bahçe,arsa ve evlerden orman arazisi diye tahliyeleri istenen Doğanalanı köylüleri kırgın,kızgın ve mağdur.”

TAPULU ALANLARIMIZ ORMAN OLDU

Derdini CHP’li Bulut’a anlatan, vergi dairesi ve adliyeden gelen onlarca evrakı gösteren köy sakini de şunlar söyledi:

“Bizleri borçlarımızı ödeyemediğimiz için jandarma zoruyla adliyeye götürüyorlar, perişan olduk, hastalığımızla uğraşamıyoruz.  Mağduriyetimizi Saray’a yazdık, cevap bile vermediler.Tapulu alanlarımız orman oldu. Ektiğimiz için de hapis cezası verdiler.”

TARLALAR DEDELERİMİZDEN KALDI

Bir diğer mağdur vatandaş da,  “200 dönem tarlam vardı, 50 dönümü orman, 100 dönümü 2B oldu. Bu toprakların hepsi bizlere dedelerimizden kaldı. Çocuklarım inşaatta çalışıyor, gündelik yevmiyeyle portakal toplamaya gidiyor. Paralarını ellerinden alıp ecri misil yatırıyorum” dedi.

İNEKLERİMİZİ SATACAĞIZ

Bir diğer vatandaş da,   “Orman memurları geldi bizlerden, buraları ekmeyeceğimize dair imza aldı. Ceza almayacaksınız dediler ama 42 bin TL para cezası, 10 ay da hapis cezası çevirdiler. Anaparayı ödeyemedim. Avukat parasını 5 taksit yaptırdım. 2 ineğimizi satacağız, ne ederse onla ödemeye çalışacağız. Vermezseniz icraya veririz, her türlü alırız diyorlar” ifadelerini kullandı.

TARLAYI EKMEDİK, YİNE HAPİS VE PARA CEZASI VERDİLER

Bir başka vatandaşın, “Tarlaları ekmeyeceksiniz, buralar orman dediler. Orman olmadığı halde orman alanı ilan edildi. Ekersem mahkemeye verecekler, ekmediğim halde 5 bin 200 TL para cezası 16 ay da hapis verdiler” isyanını dinleyen CHP’li Bulut, “Doğanalanı’ndaki çiftçilerimizin tarlaları üzerindeki bu belirsizlikler bir an önce giderilmeli, 2B arazileri için yeniden bir komisyon kurulmalıdır. Haksız cezalar iptal edilmelidir” ifadelerini kullandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.