Kozmik Radyo & Haber

CHP’li Sümer: Birçok esnaf kepenk kapattı

CHP’li Sümer: Birçok esnaf kepenk kapattı
307 views
06 Mayıs 2021 - 12:13

CHP Adana Milletvekili ve TBMM Kit Komisyonu Üyesi Orhan Sümer,“Cumhurbaşkanlığınca açıklanan 3 yıl ertelemeli destek kredilerinin hizmet sektörünü kapsamamasını ve pandemiden en çok etkilenen kafe, lokanta, kahvehane ve yeme içme sektörlerinin bu kapsam dışında tutulmasını eleştirdi.

Orhan Sümer, “Tüm esnafa 30 bin lira ile 75 bin lira arasında destek verilecekmiş gibi açıklanıyor. Oysa işin aslında faydalanabilecek gruplar sadece imalata yönelik olanlar” dedi.

3 YIL ERTELEMELİ DESTEK KREDİSİNDEN HİZMET SEKTÖRÜ FAYDALANAMAYACAK

Orhan Sümer, “Pandemi başladığından bu güne ne yazık ki bir çok esnafımız kepenk kapatmak zorunda kaldı. Milyonlarca vatandaşımız işini aşını kaybederken, devlet destekleri yeterli oranda sağlanmadı. Tam kapanma kararıyla birlikte yine yoğun baskı ve taleplerle destek paketlerinin verilmesini dile getirdik. Cumhurbaşkanlığınca açıklanan destek paketi tüm esnafa 30 lira ile 75 bin lira arasında kredi verileceğini vadediyor. İktidar kanadı bu durumu öyle bir açıkladı si sanki tüm esnaflar bu destekten faydalanabilecek. Ancak işin aslı ne yazık ki öyle değil. İmalat sektöründe faaliyet gösteren kesimi kapsayan bir destek paketi açıklandı. Peki bir yılı aşkın süredir hayatta kalma savaşı veren küçük esnaf ne olacak? Aylardır. Dükkanını açamayan, buna rağmen vergisi kredi sürekli artan, hizmet sektöründe faaliyet gösteren işletme sahipleri ve çalışanları ne olacak. Yapılan sadece göz boyamadır” dedi.

ESNAFA KREDİ DEĞİL KARŞILIKSIZ DESTEK GEREK

Orhan Sümer, “İktidarların yapması gereken bu gibi durumlarda tüm vatandaşlarına tüm çalışan sektörlere belirli oranlarda karşılıksız destek vermektir. 3 yıl ertelemeli kredi veriyoruz açıklamasını lütuf gibi sunanlar utanmalıdır. Ne yapılıyor milletin sırtındaki borç katmerleniyor. Tamam şimdi ödeme ama 3 sene sonra ödeyeceksin deniyor. Esnafın böyle bir gücü mü kaldı? Saray iktidarı ne yazık ki her gün gelen intihar haberlerine kulaklarını tıkamış durumda. Esnafa, işletmeciye kredi değil doğrudan karşılıksız destek gereklidir” dedi.

DEVLET DESTEĞİ İÇİN DAHA KAÇ ESNAFIN OCAĞI SÖNSÜN

Orhan Sümer, “İçinde bulunduğumuz iletişim çağında artık herkes ülkelerin nasıl yönetildiğini, kimlere hangi desteklerin sağlandığını, pandeminin ekonomik ve sağlık açısından nasıl yönetildiğini yakından takip ediyor. Tüm dünya ülkelerinin attığı adımlar ortadayken, 3 üncü dünya ülkeleri bile salgını yavaş yavaş kontrol almaya başlamışken ülke olarak içinde bulunduğumuz durum ne yazık ki içler acısıdır. Artık çığlık atacak gücü bile kalmayan esnafın sesi mutlaka duyulmalıdır. Devlet desteği sağlanması için daha kaç ocak sönecek “dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.