Kozmik Radyo & Haber

Ayhan Barut’tan Islah OSB çağrısı

Ayhan Barut’tan Islah OSB çağrısı
294 views
04 Mayıs 2021 - 11:07

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, 15 Nisan 2000 tarihinden önce imar planlarıyla sanayiye açılan alanlarda kurulu sanayi tesislerinin de Organize Sanayi Bölgesi (OSB) sayılarak çeşitli avantajlardan ve teşviklerden yararlanabileceğine dikkat çekip, Adana Islah OSB için iktidarı göreve çağırdı.

“POTANSİYEL FAZLASIYLA VAR”

Adana’nın Türkiye’nin sanayileşmesi ve kalkınmasında başat rolü bulunduğuna dikkat çeken Ayhan Barut, “Görkemli geçmişine özlem duyulan Adana, bir zamanlar olduğu gibi yine sanayi ve tarımsal üretimin motor gücü olabilir. Kentimizin sahip olduğu potansiyel fazlasıyla var. Kapatılan fabrikaları ve kamu yatırımlarından gerekli payı alamadığı için bugün işsizlik ve yoksullukla anılır hale gelen Adana’ya gelin değer katalım, Adana Islah OSB adımıyla kentimiz üretsin, ülkemiz kalkınsın” dedi.

“ÇALIŞMAYA ADANA DAHİL EDİLMELİDİR”

15 Nisan 2000 tarihinden önce imar planlarıyla sanayiye açılan alanlarda kurulu sanayi tesislerinin de artık organize sanayi bölgesi sayılması için yapılan girişimlere değinen CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, “Kentlerde OSB dışında kalan ancak, sanayi kuruluşlarının toplu olarak yer aldığı bölgeleri iyileştirme ve geliştirme amacıyla duyurusu yapılan ‘Islah OSB’ Adana için büyük yarar sağlayabilir. Islah OSB için Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın ülkemizin birçok bölgesiyle ilgili Islah OSB çalışması yaptığı duyurulmuştu. Adana bu çalışmalara dahil edilmeli, bir zamanlar sanayiye öncülük eden kentimiz  özlem duyulan geçmişine yeniden kavuşmalı” diye konuştu.

“BİRLİKTE HAREKET EDELİM”

Adana’da mevcut OSB dışında, Mersin Yolu, Karataş Yolu ve Ceyhan Yolu üzerinde önemli sanayi kuruluşları olduğunu ve bu önemli sanayi kuruluşlarının OSB’lerin sağladığı avantajlardan ve teşviklerden yararlanamadığını aktaran Ayhan Barut, şunları kaydetti:
“OSB dışında kalan yerlerdeki sanayi kuruluşları ne yazık ki bazı hak ve avantajlardan bulundukları yer itibariyle fayda görmüyor. Ülkemiz ve kentimiz için büyük olanak sağlayan, üretim yapıp istihdam yapan bu sanayi kuruluşlarımız için kamuoyuna duyurulan Islah OSB girişimi çok önem taşıyor ama imar planında sanayi alanı olarak tescillenen bu bölgelerde üretim yapan sanayi kuruluşları ne yazık ki OSB’lere sağlanan teşviklerden yararlanamıyor. Bu da haksız rekabete yol açtığı gibi örneğin OSB’lere göre daha pahalı elektrik, doğalgaz ve su kullanmanın yanı sıra istihdam, yatırım ve finansman desteklerinden yoksun kalma gibi dezavantajlara yol açıyor. Kentimizde özellikle Mersin Yolu üzerinde imarda sanayi alanı olan yerde devasa sanayi kuruluşlarımız var. Bu nedenle Islah OSB’yi çok önemsiyoruz. İşsizlikle ve yoksullukla anılır hale kentimizin yeni yatırımlara ve istihdam kapılarına ihtiyacı var. Islah OSB’nin avantajlarından biz de yararlanalım. Bu konuda siyasi ayrım gözetmeden, kentimizin ve ülkemizin geleceği için hep birlikte hareket edelim. Adana Sanayi Odası’ndan Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’ne dek tüm kurum ve kuruluşlarla, iş ve ekonomi dünyamızın tüm bileşenleriyle birlikte olalım, bu fırsatı kaçırmayalım.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.