Kozmik Radyo & Haber

“Ölümlerin daha da artacağı endişesindeyiz”

“Ölümlerin daha da artacağı endişesindeyiz”
251 views
22 Nisan 2021 - 12:39

Adana Akademik Meslek Odaları Birliği (ADAMOB) Dönem Sözcüsü ve Adana Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Selahattin Menteş, Covid-19 pandemisinden kaynaklı 4 milyon 450 bin civarında hasta ve 37 binlere varan ölümün yaşanmasından rahatsız olduklarını dile getirerek ölümlerin daha da artacağı endişesi içerisinde olduklarını söyledi.

3.PİKİ ŞİDDETLİ YAŞIYORUZ

ADAMOB Bileşeni kurum başkanlarıyla yaptıkları olağan toplantı sonucu yazılı açıklama yapan Adana Akademik Meslek Odaları Birliği (ADAMOB) Dönem Sözcüsü ve Adana Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Selahattin Menteş, “Tüm dünyada ve ülkemizde Covid-19 pandemisi maalesef tüm şiddeti ile devam etmektedir. Covid-19 pandemisi ortaya çıktığından bu yana geçen geçen 16 ayda tüm dünyada 140 milyonun üstünde hasta ve 3 milyonun üstünde ölüm görülmüştür. Gelinen noktada tüm dünya 3. piki şiddetli bir şekilde yaşamaya devam etmektedir.” dedi.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI YORGUN, TÜKENMİŞ VE UMUTLARINI YİTİRME NOKTASINDADIR

Türkiye’nin vaka sayısı olarak İngiltere’yi geçerek dünyada 6. sıraya çıktığını, hasta sayısının artmaya devam ettiğinin altını çizerek konuşmasını sürdüren Başkan Uzm. Dr. Menteş, “Bu güne kadar 4 milyon 450 binlerde hasta ve maalesef 37 binlere varan ölüm gerçekleşmiştir. Günlük vaka sayılarımız şu ana kadar alınan önlemlere rağmen 62 binlerden aşağı düşmemektedir. Tüm dünyada nüfusa oranla en fazla hasta görülen ülke konumundadır. Günlük ölüm sayılarımız her gün artarak rekor kırmaya devam etmektedir. Günlük ölüm sayılarımız 362’lere ulaşmıştır ve bunun artacağı yönünde endişelerimiz mevcuttur.

Pandeminin başladığı günden bu yana sağlık ordusu canla başla; bir seferberlik anlayışıyla çalışmıştır ve çalışmaya da devam etmektedir. Bu güne kadar 163 hekim, 58 eczacı, 29 diş hekimi, 18 veteriner hekim olmak üzere toplam 408 sağlık çalışanı hayatını kaybetmiştir. Sağlık çalışanları yorgun, tükenmiş ve umutlarını yitirme noktasındadır.”

SAĞLIKÇILAR HASTA SEÇMEK ZORUNDA KALACAK

“Ülkemizde iki pik yaşanmış ve her defasında canla başla oluşturduğumuz iyi durum maalesef hatalı uygulamalar ile bozulmuştur. En son Ocak ayının son haftasında 5 binli rakamlara gerileyen hasta sayısı yapılan yanlışlarla bugün tekrar vahim noktalara doğru gitmektedir. Bir an önce pandeminin hızı kesilmez ise ancak ölenlerin yerine yoğun bakımlara hasta yatırılabilecek, değil yatak sedye bile bulamaz noktaya gelineceği ortadadır. Sağlıkçılar gelinen noktada hasta seçmek zorunda kalacak, ülkemiz canlarını kaybetmeye devam edecektir.”

KAPANMA ŞART

“Gelinen bu süreçte biz ADAMOB bileşenleri olarak pandemide çözümü şöyle sıralıyoruz;

1- En yakın zamandan başlamak üzere en az 14 gün acil tam kapanmanın şart olduğunu düşünmekteyiz. Kapanma devlet güvenliği ve gıda hariç tüm sektörleri içine almalı, özel devlet ayrımı yapılmadan kapanmalıdır.

2- Acilen tüm sağlık ve emek örgütleri olarak pandemi kurulları tekrar oluşturulmalı ve mücadele topluma yayılmalıdır.

3- Filyasyon birimleri acilen yeniden güçlendirilerek düzenlenmelidir.

4- İzolasyon alabildiğine sıkı yapılmalı evinde izolasyona uyamayacak olanları yurt, kışla ve otellerde tutmalıdır.

5- Test sayıları arttırılmalı ve test ekipleri kurulmalıdır. Test yaptıranların sonuçları belli olana kadar izolasyonda tutulmalıdır. Yurtdışından giriş ve çıkışlarda test ve izolasyon uygulanmalıdır.

6- Aşı bu hastalıkta olmazsa olmaz olduğundan aşı temini kesintisiz sağlanmalıdır. Günlük aşılama 1.5-2 milyona çıkarılmalıdır. Aşıya ulaşma zorluğu yaşayanlar için mobil aşı ekipleri kurulmalıdır.

7- Kapanma süresi boyunca işçi ve esnafın kayıpları karşılanmalı, bütçe üzerinden destek sağlanmalı, tüm vergi ve sigorta yükümlülükleri ve  ödemelerinin tamamı ertelenmeli ya da muafiyet getirilmelidir.

Biz ADAMOB bileşenleri olarak bilimin ışığında ülkemizin bir an önce pandemide başarıya ulaşması için üstümüze düşen her türlü özveriye hazır olduğumuzu belirtirken bir an önce önlemlerin alınmasını istiyoruz.” diye konuştu.

Toplantıya;

Adana Akademik Meslek Odaları Birliği (ADAMOB) Bileşenleri olarak Adana Tabip Odası Başkanı ve ADAMOB Sözcüsü Uzm. Dr. Selahattin Menteş, Adana Eczacı Odası Başkanı Ecz. Ö. Mürsel Yalbuzdağ, Adana Diş Hekimleri Odası Başkanı Dt. Fatih Güler, Adana Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Nihat Köse, Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, TMMOB İKK Sekreteri Ahmet Uncu ile Adana Mali Müşavirler Odası Başkanı Güney Yılmaz katıldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.