Kozmik Radyo & Haber

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI TARAMASIYLA ÇOCUKLARA DOKTOR SEVGİSİ DE AŞILANIYOR

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI TARAMASIYLA ÇOCUKLARA DOKTOR SEVGİSİ DE AŞILANIYOR
270 views
21 Nisan 2021 - 12:34

Seyhan Belediyesi’nin ilçenin eski köylerinde yaşayan çocuklara yönelik aralıksız süren ağız ve diş sağlığı taraması çalışmalarıyla, doktor sevgisi de aşılanarak çocukların doktorlara yönelik önyargılardan arınmaları sağlanıyor. Küçük yaştaki çocukların “iğne yapan doktor” imgesiyle korkutulmasının travmaya ve sonrasında da fobiye dönüşebildiğine işaret eden Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, “Uzman diş hekimlerimizin gerçekleştirdiği ağız ve diş sağlığı taramasıyla hem çocuklarda ağız ve diş sağlığı konusunda bilinç yaratmaya hem de doktorların korkulacak kişiler olmadığını göstermeye çalışıyoruz” dedi.

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MUAYENESİ

Sağlık İşleri Müdürlüğü gezici sağlık ekiplerinin Seyhan’ın mahalleye dönüştürülen köylerinde yaşayan çocuklara yönelik ağız ve diş sağlığı taraması çalışmaları aralıksız sürüyor.  Tarama çalışmalarında 0-14 yaş aralığındaki çocukların muayeneleri, uzman diş hekimleri tarafından hijyen kurallarına özen gösterilerek gerçekleştirilirken, çocuklara diş fırçası ve belediye kreşlerinde üretilen oyuncaklar armağan edilip doğru diş fırçalama eğitimi veriliyor.

KORUYUCU SAĞLIK HİZMETİ

Tarama çalışmalarına katılan Başkan Akay, koruyucu sağlık hizmetlerinin toplum sağlığı için önemine dikkati çekti. Seyhan Belediyesi’nin ağız ve diş sağlığı taraması çalışmasının da koruyucu sağlık hizmeti olduğunu dile getiren Başkan Akay, “Amacımız küçük yaştaki çocukların ağız ve diş sağlığı konusunda başlayan ve başlayabilecek sorunlarını tespit edip önlemlerin alınmasını sağlamak” diye konuştu.

“İĞNE YAPAN DOKTOR” İMGESİ TRAVMAYA VE FOBİYE DÖNÜŞEBİLİYOR

Ağız ve diş sağlığı taramasının bir amacının da çocukların doktordan korkmamalarını sağlamak olduğunu aktaran Başkan Akay, küçük yaştaki çocukların “iğne yapan doktor” imgesiyle korkutulmasının ileri yaşlarda travmaya ve sonrasında da fobiye dönüşebildiğini vurguladı.

DOKTORLARIN KORKULACAK KİŞİLER OLMADIĞINI GÖSTERMEYE ÇALIŞIYORUZ

Akay, “Travmaya bağlı olarak ortaya çıkan fobi yıllarca sürebiliyor. Uzman diş hekimlerimizin gerçekleştirdiği ağız ve diş sağlığı taramasıyla hem çocuklarda ağız ve diş sağlığı konusunda bilinç yaratmaya hem de doktorların korkulacak kişiler olmadığını göstermeye çalışıyoruz. Burada yaptığımız işin onların canlarını acıtacak değil aksine onlar için bir kazanım olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Bu da bizim toplumsal görevlerimizden biri” şeklinde konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.