Kozmik Radyo & Haber

Yasal düzenleme yapılmazsa 250 bin esnaf hapse girecek

Yasal düzenleme yapılmazsa 250 bin esnaf hapse girecek
263 views
14 Nisan 2021 - 15:24

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, hapis cezasıyla karşı karşıya kalan yaklaşık 250 bin çek mağdurunu Meclis gündemine taşıdı. Çek mağdurları için yasal bir düzenleme yapılması gerektiğini kaydeden Bulut, “Ekonomik krizin faturası pandemi nedeniyle iş yapamayan, alacaklarını tahsil edemediği için borcunu ödeyemeyen, kimi iflas eden esnafa mı kesilmektedir?” diye sordu.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, hapis cezasıyla karşı karşıya kalan çek mağdurlarını Meclis gündemine taşıdı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi veren Bulut, koronavirüs tedbirleri kapsamında bir açılan, bir kapanan ve borç yükü altında ezilen işletmelerin ayakta duramadığını, iflas ettiğini belirtti.

ESNAF SİFTAH YAPAMADI

Salgın sürecinde siftah bile yapamadan dükkanını kapatan esnafın çek taksitlerini ödeyemediğini söyleyen Bulut, “26 Mart 2021 tarihi itibarıyla tahliye tarihinden itibaren en geç 1 yıl içinde çek bedelinin ödenmeyen kısmının 10’da birini ödeme zorunluluğu getiren uygulama durdurulmuş ve yeni bir düzenlemeye gidilmemiştir. Pandemiden dolayı zaten iş yapamayan, alacaklarını tahsil edemeyen esnaf çek bedelinin ödenmeyen kısmının 10’da birini dahi ödeyememiştir” dedi.

DOSYA SAYISI 250 BİN

Karşılıksız çekte dosya sayısının 250 bini bulduğu ülkemizde karşılıksız bir çeke 3 yıl, karşılıksız çekin birden fazla olması halinde toplam 5 yıla kadar hapis cezası verilebildiğini kaydeden Bulut, vadesi gelen çekini zamanında ödeyemeyen esnafın adli para cezasına çarptırıldığını, hem alacaklıya, hem de icra dosyası için ödeme yapmak zorunda olduğunu ifade etti.

KİMSE BORCU YÜZÜNDEN HAPSEDİLEMEZ

Anayasa’nın “kimse borcu yüzünden hapsedilemez” hükmünü barındırmasına rağmen binlerce esnafın hapse girme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu kaydeden Bulut, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından yanıtlanması istemiyle şu soruları yöneltti:

-TBMM’de Mart 2020 yılında kabul edilen torba yasayla kaç iş insanı cezaevinden tahliye edilmiştir?

-Tahliye edilen bu iş insanlarının kaçı borcunun yüzde 10’unu ödeyebilmiştir?

-Önergenin yanıtlandığı tarihe kadar kaç esnaf borcunu ödeyemediği için yeniden cezaevine girmiştir?

KAÇ ÇEK MAĞDURU HAPİSTE?

-Bir defaya mahsus olmak üzere adli para cezalarının ortadan kaldırılmasına ve hapis cezasının kaldırılmasına yönelik bir çalışmanız var mıdır?

-Ekonomik krizin faturası pandemi nedeniyle iş yapamayan, alacaklarını tahsil edemediği için borcunu ödeyemeyen, kimi iflas eden esnafa mı kesilmektedir?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.