Kozmik Radyo & Haber

“RTÜK arsasının satış ihalesi iptal edilsin”

“RTÜK arsasının satış ihalesi iptal edilsin”
257 views
05 Nisan 2021 - 10:05

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, Adana’daki Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na (RTÜK) ait 3 bin 365 metrekarelik arsanın satış ihalesini Meclis gündemine taşıdı. 9 Mart’ta yapılan satış ihalesiyle ilgili kamuoyuna açıklama yapılmamasına tepki gösteren Ayhan Barut, “Halkımız bu arsanın ranta ranta kurban edilmeyip yeşil alan olarak kullanılmasını isterken yaptıkları ihaleyle ilgili kimseye açıklama bile yapmıyorlar” dedi. 
SORU ÖNERGESİ SUNDU
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na soru önergesi sunan CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, “Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Adana’nın Seyhan İlçesi’ndeki Atatürk Caddesi üzerinde bulunan mülkiyetindeki 3 bin 365 metrekarelik arsayı ‘Kapalı teklif usulü’ ile yaklaşık 27 milyon lira muhammen bedelle satışa çıkardı. Haklı itirazlara ve satışın yapılmaması için çağrılara rağmen satış ihalesi 9 Mart 2021 tarihinde Ankara’da yapıldı” diye konuştu. 
“AÇIKLAMA BEKLİYORUZ”
Adana’nın, kamu yatırımlarından hak ettiği payı bir türlü alamıadığına dikkat çeken Ayhan Barut, şunları kaydetti:”Bir zamanlar, zenginlik, bolluk, bereket ve refah kenti olarak anılan Adana, işsizlik ve yoksullukla anılır hale geldi. Güzel Adana artık geride kalan görkemli günlerine büyük bir özlem duyuyor. Kentin ülkeye yön veren tarımı çökertilirken, on binlerce insanı istihdam eden fabrikaları kapatıldı, TRT ve Karayolları gibi kamu kurumlarının merkezleri taşındı. Bunlar Adana için çok vahim. Bunlar yetmezmiş gibi yapımı yılan hikayesine dönen Çukurova Bölgesel Havalimanı nedeniyle Adana Havaalanı’nın kapatılacağı gündeme geliyor. Bizler Adana’ya daha fazla yatırım yapılsın, kamu yatırımlarının payı arttırılsın diye uğraşırken kentin değerleri bir bir yok ediliyor. Halkımızla birlikte bizler RTÜK’e ait yerin ranta değil halka açılmasını istemiştik. Bu alanın ranta kurban edilmemesi için herkesi siyasi ayrım gözetmeden birlikte hareket ve mücadele etmeye çağırmıştık. Maalesef bu çağrılarımıza rağmen satış yapıldı. Burası herkesin anılarının bulunduğu, halkımızın nefes aldığı bir alandı. İhaleyle ilgili bilgi alamıyoruz, kime satıldı, kaça satıldı, ihaleye kimler katıldı bilmiyoruz. Tüm girişimlerimize rağmen RTÜK hiçbir açıklama yapmadığı gibi, muhatap olan bile yok. Kamuoyuna açıklama yapılmasını, ihalenin iptal edilmesini bekliyoruz.” 
“KİME, KAÇA SATILDI?”
CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut’un soru önergesinde şu sorulara yanıt arandı:”1- RTÜK’e ait Adana’daki arsa neden ve hangi gerekçeyle satışa çıkartılmıştır?2- Kamuoyundaki haklı tepkilere rağmen bu ihale niçin gerçekleştirilmiştir?3- İhaleye kimler katıldı, ne kadar teklif verildi, en yüksek teklif neydi, bu arazi kaça satıldı? 4- Adanalı hemşehrilerimiz gibi tüm halkın merakla beklediği bu arsayla ilgili kamuoyuna bir açıklama yapacak mısınız?5- Bu ihalenin iptali ve arsanın yeşil alan olarak halka açılması için bir girişiminiz olacak mıdır?”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.