Kozmik Radyo & Haber

ÇUKUROVA’DA KAZANDIRAN VE ÖĞRETEN KURSLAR

ÇUKUROVA’DA KAZANDIRAN VE ÖĞRETEN KURSLAR
352 views
05 Nisan 2021 - 12:35

Çukurova Belediyesi’nin Türkiye’ye örnek projelerinden birisi olan Kadın Sohbet ve Dayanışma Evleri’nde artık kadınlar hem hayatlarını kolaylaştıracak yeni meslekler öğreniyor, hem de aile bütçesine katkıda bulunacak işlere imza atıyorlar.

Kadınlara yönelik pek çok projeyi hayata geçiren ve “Kadın Dostu Belediye” olarak anılan Çukurova Belediyesi, Türkiye’ye örnek olan Kadın Sohbet ve Dayanışma Evleri’nin işlevselliğini artırarak, kadınlarımızın sosyalleşmesinin yanı sıra, yeni yeteneklerini keşfetmesini sağlıyor, bununla birlikte de bu yeteneklerini aile ekonomisine katkı vermesini sağlayarak iş sahibi olmasının yolunu açıyor… Pandemi salgını nedeniyle evlerine sıkışıp kalan kadınlarımızın imdadına koşan bu sohbet ve dayanışma evlerinde artık daha çok gülen ve geleceğe umutla bakan yüzlerle dolmaya başladı. Çukurova Belediyesi tarafından ilçede yaşayan kadınların hayatını kolaylaştırmak için faaliyete geçirilen projelerden biri olan Kadın Sohbet ve Dayanışma Evleri bilindiği üzere bulundukları mahallelerde önemli bir işlev görüyor. Mahalle sakinlerinin her türlü etkinliklerini düzenleyecekleri bir yer olmanın dışında, hem sosyalleşip yeni insanlarla tanışıyorlar, hem de özel günlerini buralarda ki evlerde dostlarıyla yaşama fırsatı buluyorlardı. Çay ve kahve ikramlarıyla ağızlarını tatlandıran kadınlarımız, günlük gazeteleri de okuma fırsatı buluyordu. Kısacası Çukurova Belediyesi Başkanı Soner Çetin’in göze batan örnek projelerinden olan bu tesisler artık sadece sohbet yeri değil, kadınların hem dayanışma içerisinde olduğu hem de yeni beceriler öğrenip bunları aile ekonomisine destek olacak şekilde eğitimler aldığı yerlere dönüşüyor.

HASIR ÖRME MESLEĞİNİ ÖĞRENİYORLAR

Çukurova Belediyesi’nin Mahfesığmaz Mahallesi’nde bulunan Zübeyde Hanım Kadın Sohbet ve Dayanışma Evi’nde yeni açılan Hasır Örme ve İşleme Kursuna katılan kadınlar, ummalı bir eğitimimin içerinde yeteneklerini keşfetmeye çalışıyor. Hasır işlemeden vazo, çeşitli sepetler, peçetelik, aksesuar kutularını yapmayı öğrenen kadınlar, hem yeni yüzlerle tanışıp sohbet etme imkanı yakalıyor, hem de öğrenip ortaya çıkaracakları örme eşyaları satarak aile bütçesine katkı koyacak. Sohbet evlerinin tam bir dayanışma ve eğitim kurslarına dönüştüğünü söyleyen kadınlar, yeni beceriler öğrenmekten duydukları mutluluğu anlatırken, başkan Soner Çetin’e de teşekkürlerini de her fırsatta iletmeyi ihmal etmiyor.

PASTA VE AŞÇILIK EĞİTİMİ DE VAR

Güzelyalı Kadın Sohbet ve Dayanışma Evi’nde ise pastacılık ve aşçılık kursu açılmasıyla, burada kadınlar mutfaklarına yeni lezzetler ekleme fırsatı buluyor. Ayrıca kazandıkları yeni becerilerle şimdiden çevrelerinden sipariş dahi aldıklarını, öğrendikleri pastaları ve çeşitli börekleri satarak hem kendi mutfaklarının lezzetini artırdıklarını, hem de para kazanmanın mutluluğunu yaşadıklarını söylüyor. Üstelik bu kurslara katılanlar sadece Türk kadınlarımız değil. Evlilik yaparak şehrimizde yaşamaya başlayan ve bizim kültürümüzü merak eden yabancı uyruklu kadınlarda bu eğitimlere katılarak, hem ailesini mutlu etmeye çalışıyor,hem de boş vakitlerini olumlu bir şekilde geçirmenin rahatlığını yaşıyorlar.

BAŞKAN SONER ÇETİN; KADINLAR DAHA FAZLASINI HAK EDİYOR…

Her fırsatta kadının toplum içerisindeki önemini ve değerini anlatan, cinsiyet eşitliğinde kadından yana taraf olduğunu söyleyen Çukurova Belediyesi Başkanı Soner Çetin, yakında Kurttepe Kadın Sohbet ve Dayanışma Evi’nde kadınlarımızın sağlığı için plates ve zumba kurslarının da açılacağının müjdesini verdi. Başkan Soner Çetin, kadınların hayatını kolaylaştırmak için projeler ürettiklerini belirterek, “Çalışan kadınlarımızı da düşünüyoruz ve semt kreşleri açıyoruz. Hem semt kreşlerinin hem de sohbet evlerinin sayısı artacak, 7 yılda sayısız hizmeti halkın yararı için açtık, yine durmadan yeni proje ve çalışmalarımızla sadece Adana’ya değil, Türkiye’ye damga vuracaktır Çukurova” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.