Kozmik Radyo & Haber

ADAMOB Bileşenlerinden SGK İl Müdürü Canbolat’a Ziyaret

ADAMOB Bileşenlerinden SGK İl Müdürü Canbolat’a Ziyaret
259 views
05 Nisan 2021 - 12:25

Adana Tabip Odası, Adana Eczacı Odası, Adana Diş Hekimleri Odası, Adana Veteriner Hekimler Odası, Adana Barosu, Adana Mali Müşavirler Odası ve TMMOB Adana İl Koordinasyon Kurulundan oluşan Adana Akademik Meslek Odaları Birliği (ADAMOB) üyeleri Adana SGK İl Müdürü Bilal Canbolat’ı makamında ziyaret etti.

ÜYELERİMİZ EMEKLİ OLUNCA İNSANCA YAŞAYACAK BİR ÜCRET ALAMAMAKTADIRLAR.

Ziyaret amaçlarının üyelerinin sorunları hakkında görüş alışverişinde bulunmak olduğunu belirten ADAMOB Sözcüsü ve Adana Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Selahattin Menteş, sorunları şu şekilde sıraladı;

“Üyelerimizin BAĞ-KUR ve SGK primleri ile emekli olduklarında aldıkları maaşlar konusunda dengesizlikler ve haksızlıklar mevcut. Üyelerimiz emekli olduklarında maalesef insanca yaşayacak bir ücret alamamaktadırlar. Bunun sonucu olarak özellikle sağlık sektöründe emekli neredeyse mezarda olunuyor. Hiç olmazsa meslek kodlarına göre prim sistemi mutlaka getirilmelidir. Üyelerimizin emekli olduklarında insanca yaşayacağı emekli maaşı alacağı bir sistem mutlaka kurulmalıdır. Özelde çalışan üyelerimizin en az devlette çalışanlar kadar ücret alabilmeli ve yatan primler denkleştirilmelidir”

YANLIŞLIKLAR KOLAY ŞEKİLDE DÜZELTİLEBİLİR

Bağ-Kur’lu kadın üyelerinin doğum haklarından bile yararlanamadığının altını çizen ADAMOB Sözcüsü Uzm. Dr. Menteş, “Özelde çalışma koşulları neredeyse gönüllü köleliğe doğru gitmektedir. Bazı işletmeler üyelerimize şirket kurma zorunluluğu getirmekte veya primlerini alt seviyelerden yatırmaktadırlar. Bu tür uygulamalara son verilmelidir. Üyelerimiz aynı okulları bitirip, aynı işi yapmalarına karşın devlette çalışanlar gibi maalesef yeşil pasaport bile alamamaktadırlar. Bu tür yanlışlıklar çok kolay bir şekilde düzeltilebilir. Bu anlamda sizin desteğinizi almaya geldik. Bizleri kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederiz.” diye konuşan Dönem Sözcüsü Uzm. Dr. Menteş, ADAMOB olarak farklı meslek gruplarından gelsek de çok fazla ortak sorunları olduğunu, bu sorunları hep birlikte çözeceklerini ifade ederek ADAMOB üyelerini odalarına ve kurumlarına sahip çıkmaya ve özlük haklarımız konusunda birlikte olma çağrısında bulundu.

CANBOLAT, “STK’LAR ÖNEMLİ PAYDAŞLARIMIZDANDIR”

Kanunlarda ve mevzuatta yasal düzenleme yapma yetkilerinin olmadığını söyleyen SGK İl Müdürü Canbolat, “STK ve meslek örgütleri en önemli paydaşlarımızdandır. Sosyal Güvenlik Kurumunun mevzuatı ile ilgili yetki ve sorumluluklarını taşrada yerine getirmekle bizler görevliyiz.  İlimizdeki sorun ve önerilerin çoğunu Kurum Başkanlığına iletiyoruz.” dedi.

AYDINLATICI BİLGİLER VERDİ

ADAMOB Bileşenlerinin sorularına da cevap veren SGK İl Müdürü Canbolat, “2008 yılında çıkarılan 5510 sayılı kanun ile şirket ortakları hariç, 4/b yani (BAĞ-KUR) sigortalıları da, İş kazası ve meslek hastalığı ile doğumdan önceki sekiz ve doğumdan sonraki sekiz haftalık (çoğul gebelik halinde ise ilk on haftalık) sürede çalışmadıklarını beyan ederek iş göremezlik bedeli (rapor parası) alabilmektedir. Gerek eski emeklilik sistemin de gerekse yeni sistemde emekli aylıklarını etkileyen en önemli unsur prim gün sayısı ve kazançtır. Dolayısıyla sigortalıların yasal zorunluluk gereği bildirilmesi gereken kazanç değil de, reel kazançları üzerinden bildirimde bulunulması bağlanacak emekli aylığında çok önemli olup, 4/b sigortalılarında beyan esas alındığından ödemeyi tercih ettikleri kazanç üzerinden aylık bağlanmakta olup, 4/a sigortalılarında ise reel ücretin iş akdi ile kayıt altına alınması ve bildirimin bunun üzerinden yapılmasının takibinin öncelikle işçide olduğu, aksi durumda ise iş akdi ile belgeleyerek Kuruma ihbarda bulunması halinde sigortalının hak ve hukukunu korumak adına gerekli inceleme Kurumumuzca yapılır. Meslek kodları ile ilgili Kurum Başkanlığınca yapılan çalışmalar kapsamında sorununuz ile ilgili konuyu merkeze taşıyacağız.” diye konuşan SGK İl Müdürü Canbolat, üyeleri ile Kurum arasında hizmet köprüsü oldukları için ADAMOB Bileşenlerini takdir ettiğini ifade ederek ziyaretten ziyadesiyle memnun kaldığını, başkanlar nezdinde tüm oda üyelerine teşekkür ettiğini dile getirdi.

Ziyarette; Adana Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Selahattin Menteş, Adana Eczacı Odası Başkanı Ecz. Ö. Mürsel Yalbuzdağ, Adana Diş Hekimleri Odası Başkanı Dt. Fatih Güler, Adana Veteriner Hekimler Odası Başkanı Nihat Köse, Adana Barosu Başkanı Av. Veli Küçük, Adana Mali Müşavirler Odası Başkanı Güney Yılmaz ve TMMOB İKK Temsilci Erol Salman hazır bulundu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.