Kozmik Radyo & Haber

Nakliyeci esnafının sorunları meclis gündeminde

Nakliyeci esnafının sorunları meclis gündeminde
320 views
02 Nisan 2021 - 11:35

CHP Adana Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, “Nakliyeci esnafının sorunlarını Türkiye Büyük Millet Meclisinde gündeme taşıdı.

Orhan Sümer, “Nakliyecilerimiz, uzun yol şoförlerimiz, sadece teslimatı değil ülke ticaretin yükünü taşıyor ”dedi.

NAKLİYECİ ESNAFININ YÜKÜ AĞIR

Orhan Sümer, “Tüm esnaflarımızda olduğu gibi nakliyeci esnafımızın da çözülmesi bekleyen sorunları bulunuyor.Nakliyecilerin 24 saatte sadece 9 saat araç kullanmasına izin veriliyor. 4.5 saatlik iki sefer ve 45 dakika mola zorunluluğu ile 9 saat sürüş izni tamamlanıyor.Ancak bu süreler Nakliyeci esnafımızı zorluyor.Takograf, cezaya dönüşüyor. Bu durumu çözüm üretmek kaçınılmazdır.” Dedi

TAKOGRAF ÇİLESİ BİTMİYOR

Orhan Sümer, “Kamyoncular, tırcılar kısacası takografla taşımacılık yapan tüm nakliyeciler 10 Kilometre hızla da 80 kilometre hızla da gitse takograf bu zaman dilimini işleme alıyor. Yol güzergahları üzerinde yeteri kadar dinlenme tesisi olmadığı için tam saatinde araç kullanmayı bırakmak mümkün olmuyor.Bu durumda nakliyecilerimiz cezai işleme tabi tutuluyor. Maddi cezalar bir yana fazladan araç kullanma 20 ceza puanı olarak ehliyete yansıyor. Nakliyecilerimizi en çok zorlayan konulardan birisi ceza puanları. Çünkü puanlama 100 puan üzerinden esas alınıyor. Bir çok nakliyecimiz ehliyetini kaybettiği için işsiz durumda kalabiliyor” dedi.

TAŞIMACILIK SEKTÖRÜ 4 + 4 + 4 İSTİYOR

Orhan Sümer, “Tüm nakliyeci esnafımızın talebi 4 + 4 + 4 sürüş saatleri ve aralarda dinleme zamanları olacak şekilde uygulamanın yeniden düzenlenmesidir. Ülkenin bir ucundan diğerine gıdadan, elektronik aletlere kadar her şeyi taşıyan nakliyecilerimiz ancak bu sistem ile daha hızlı ve faydalı taşımacılık gerçekleşeceğini belirtiyor.

Sırtında tüm ülkenin yükünü taşıyan nakliyeci esnafımızın ve şoförlerimizin bu talebine karşılık vermek tüm siyasi partilerin görevidir” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.