Kozmik Radyo & Haber

AK PARTİ HÜKÜMETİ ÜLKE EKONOMİSİNİ ÇIKMAZA SOKTU

AK PARTİ HÜKÜMETİ ÜLKE EKONOMİSİNİ ÇIKMAZA SOKTU
330 views
30 Mart 2021 - 14:06

İYİ Parti Adana Milletvekili Metanet Çulhaoğlu, iyileştirilmiş güçlendirilmiş Parlamenter sistemi ile tüm olumsuzlukları ortadan kaldıracaklarını söyleyerek, Ak Parti yönetimindeki başarısızlığını kabul etmediğini suçu da kendi atadıklarına yüklediklerini kaydetti.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Çulhaoğlu şu ifadelere yer verdi:

“Ak Parti 19 yıla yakındır tek başına iktidarda. Rakamlar yalan söylemez mantığından yola çıkarak resmi veriler ile bu yönetimin ekonomi performansına ve hedeflerine baktığımızda milletimizi ne kadar yanılttıkları da ortaya çıkmaktadır.

İktidar Milli gelir için 2023 hedef ve vizyonlarını açıklarken bir hedef koymuştu ve bu hedefi de 2 trilyon dolar olarak açıkladı hatırlarsanız. Peki, ne oldu. Bugün bu rakamın 720 milyar dolara düştüğünü görmekteyiz. Yine Kişi başına milli gelir için 2023 hedeflerine 25 bin dolar hedefi koymuşlardı, şimdi bu rakam 8 bin 599 dolara düştü.

Bu iktidar öncesindeki bütün cumhuriyet tarihi boyunca toplam kamu ve özel sektöre ait borcumuz 131 milyar dolardı. 2002’den bugüne kadar geçen19 yıla yakın bir süreçte bu rakamı 384 milyar dolara çıkarttılar. Cumhuriyetimizin bütün kazanımlarını, fabrikalarımızı ve üretim tesislerimizi satarak elde ettikleri70 milyar doları da sayarsak, yani özelleştirmeden gelen paralarda olmasaydı iç-dış borcumuz 454 milyar dolar olacaktı. İktidara geldiklerinden beri topladıkları toplam vergi 2,5 Milyar Dolar. Bu paralar milletimizin refahı için kullanılsaydı halkımız fakirlikle, yoksullukla boğuşmak zorunda kalmayacaktı. Yine resmi rakamlar bize gösteriyor ki, her defasında faize karşıyız diyen bu zihniyetin yaklaşık 19 senede bu borçlar için faize ödediği para tam 602 milyar dolar. Evet, yanlış okumadınız lira değil, tam 602 milyar dolar. Buna 2021 yılında ödeyecekleri faiz rakamları dahil edilmedi daha. Bu iktidar dönemlerinde 3.4 trilyon dolar ithalat, 2.3 trilyon dolar ihracat yapılmış. Bu ne manaya geliyor. 1 trilyon 100 Milyar dolar dış ticaret açığımız var demek. Üretmeden, kazanmadan parayı har vurup harman savurmak, ülke insanlarımızın alın teri olan vergileri ile ödediği parayı çar-çur etmek demek. Ülke ekonomimizi çıkmaza sokan rakam da bu aslında. Tüm Dünya ekonomileri için bir kural vardır. Yabancı yatırımcı gittiği ülkede güven ister, hukuk ister, bunların yanında 128 gün görev yapıp gönderilen Merkez Bankası Başkanının olduğu yere yatırım getirmez. Ben ne istersem o olacak mantığının geldiği nokta budur. Zihniyet değişmedikçe Merkez Bankası’nın yeni Başkanı Sn. Kavcıoğlu’da piyasalardaki yangını söndüremez ve ülkemiz bu yangından çıkaramaz. Ak Partinin Yeni Ekonomik Reform Paketinin hiçbir bir şey ifade etmediğini, iç piyasa ve Dünyaya güven ve istikrar vaat edemeyeceğini daha önce bu satırlardan sizlere iletmiştim. Ne kadar gerçek olduğunu hep beraber gördük. 

Bakın tekraren uyarıyorum. Çok yakında salgın süresince çok azda olsa yaptıkları Devlet yardımları bitecek ve büyük işten çıkarmalar yaşanacak, iş yerleri kapanacak, verimli tarım arazilerimiz daha da azalacak, şirket iflasları başlayacak, diğerlerinde olduğu gibi2.5 milyona yakın eğitimli genç işsizimize de bu gidişle hiç istihdam sağlanamayacaktır. Onu denediler olmadı, bunu denediler olmadı. Ülkemizi deneme tahtası yapıp ne kadar vizyonsuz olduklarını kanıtladılar. Hukuku üstün görmeyen, demokratik kuralları hiçe sayan, kanunları bir kenara bırakıp idare etmek isteyenlerin ülkemizi getirdikleri nokta budur.

Bütün bunlara rağmen biz İyi Parti olarak diyoruz ki;

Yetişkin kadrolarımız ve vizyonumuz ile ülkemizi hak ettiği yarınlara, birlik ve beraberlik içinde götüreceğiz. Milletimizin sıkıştığı darboğazdan çıkaracak, İyileştirilmiş ve güçlendirilmiş demokratik parlamenter sistem ile bütün olumsuzlukları ortadan kaldıracağız.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.