Kozmik Radyo & Haber

18 BİN SOSYAL GÜVENLİK MEZUNU İŞ BEKLİYOR

18 BİN SOSYAL GÜVENLİK MEZUNU İŞ BEKLİYOR
538 views
25 Mart 2021 - 14:48

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, 18 bin Sosyal Güvenlik Bölümü mezununun işsizlik sorununu Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı.
2021 yılı verilerine göre ‘Ön lisans Sosyal Güvenlik Bölümü’ mezun sayısının  18 bine ulaşmasına rağmen hiçbir gencin atamasının yapılmadığına dikkat çeken Dr. Şevkin, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yanıtlaması istemiyle soru önergesi sundu.
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) için özel eğitim almış ‘Sosyal Güvenlik Bölümü’ mezunlarının atamasının çok az sayı ile kısıtlandığını dile getiren CHP’li Dr. Şevkin, 2021 ‘Ön Lisans KPSS Sınavı’nda branş bazında ilk 1000. sıraya yerleşen bölüm mezunlarından tek bir atamanın dahi yapılmadığına işaret etti.
“NEDEN ATAMA YOK?”
CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Bakan Selçuk’un şu sorulara yanıt vermesini istedi:
“Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) toplam kaç personelle hizmet vermektedir? SGK’da personel açığı var mıdır? Varsa sayı kaçtır? SGK’da memur açığı varsa neden atama yapılmayıp mevcut personelle mesai hizmeti devam ettirilmektedir? SGK için özel eğitim almış 3004 kodlu Ön Lisans Sosyal Güvenlik Bölümü mezunları neden atanamıyor? SGK dışında çalışabilecekleri alan veya kurum var mıdır? Yaşanan bu pandemi sürecinde Sosyal Güvenlik Kurumlarının bu kadar yoğun çalışmasına rağmen yoğunluğun giderilmesi adına yeterli atamalar neden yapılmamaktadır?”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.