Kozmik Radyo & Haber

Ayhan Barut, formasyon mağduriyetini Meclis gündemine taşıdı

Ayhan Barut, formasyon mağduriyetini Meclis gündemine taşıdı
294 views
19 Mart 2021 - 12:39

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, pedagojik formasyon mağdurlarına çare bulunması için Milli Eğitim Bakanlığı ve iktidarı göreve çağırdı. Konuyla ilgili Meclis’e soru önergesi sunan Ayhan Barut, formasyonda belirsizliğin ortadan kaldırılmasını ve verilen sözlerin tutulmasını istedi. 
VERİLEN SÖZLERİ HATIRLATTI
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yanıtlanması talebiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na soru önergesi sunan Ayhan Barut, şöyle devam etti:”Pedagojik formasyon, üniversitelerin Eğitim Fakülteleri dışında kalan fizik ve matematik gibi bölümlerindeki öğrencilere KPSS’ye girip öğretmen olarak atanabilmeleri için üniversitelerin ücret karşılığı verdiği bir eğitimdir. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2018 senesinde yapılan ‘2023 Eğitim Vizyonu Tanıtım Toplantısı’nda, ‘Pedagojik Formasyon şartını kaldırıyoruz. Artık bu eğitimi Milli Eğitim Bakanlığımız kendisi verecek’ açıklamasında bulundu. 2018 yılının sonlarında Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, katıldığı bir televizyon programında, formasyonun kaldırılmasıyla ilgili endişeler dile getirildiğinde, ‘Herhangi bir öğretmen adayı KPSS’de öğretmenlik hakkını kazanırsa, 1 yıl boyunca formasyon yerine Tezsiz Yüksek Lisans Programı alacak. Yani atanıp göreve başlayacak ve bu eğitimi alacak’ dedi. Daha sonraki zamanlarda da, ‘Çok net söylüyorum, boşuna formasyon almayın. Siz sınavı kazanın ve atanın; biz bunu ücretsiz vereceğiz’ gibi beyanatlarda bulundu.”
“ÇARE ÜRETİLMELİ”
Cumhurbaşkanı ve Milli Eğitim Bakanı’nın formasyonla ilgili açıklamalarını ve verdikleri sözleri hatırlatarak hala sorunun sürdüğüne dikkat çeken Ayhan Barut, şunları kaydetti:”Bu sözlere ve açıklamalara dayanarak çok sayıda mezun formasyon almadı ve KPSS’ye bu şekilde hazırlandı. Bakanlığın açıklamalarının dışında son kez açılan formasyon programını para verip giren kişiler de oldu. Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu, 2019’un son aylarında atama esaslarında bir öğretmen adayının, formasyonu olmadan atanamayacağına yönelik düzenleme yaptı. Bu durumda formasyon almayan öğrenciler, en az 2 sene kaybedeceklerdi. Son olarak 5 Mart 2021 tarihinde açıklanan 20 bin öğretmen atamasındaki kılavuzda ise verilen sözlere güvenip formasyon almadan KPSS’ye girenlerin haklarını koruyan düzenleme yer almadı. Aksine son açılan formasyon programına alınanların hak kaybı olmadı. Bu mağduriyetin giderilmesi için bakanlığı ve iktidarı sorumluluk duygusuyla harekete geçip çare üretmeye çağırıyoruz.”
“FORMASYONDA ÇÖZÜM ÜRETECEK MİSİNİZ?”
CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut’un önergesinde şu sorulara yanıt istendi:”1- Formasyon programı olmadan verilen sözlere güvenerek hareket eden gençlerimizin sorunlarını biliyor musunuz? Bir çözüm üretecek misiniz?2- ‘Boşuna formasyon almayın. Siz sınavı kazanın ve atanın; biz bunu ücretsiz vereceğiz’ açıklamanıza rağmen son atama kılavuzundaki mağduriyeti giderecek bir düzenlemeniz olacak mı?3- Formasyon almayanlar herkesle eşit şartlarda atanıp; söz verildiği şekilde, formasyonlarını atandıktan sonra mı alacaklar?4- ‘Sadece Milli Eğitim Bakanımızın verdiği sözleri tutmasını istiyoruz’ diye seslenen gençlerimize bir açıklama yapacak mısınız?”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.