Kozmik Radyo & Haber

VALİ ELBAN’DAN AFAD’A ZİYARET

VALİ ELBAN’DAN AFAD’A ZİYARET
319 views
11 Mart 2021 - 12:08

Vali Süleyman Elban, İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğünü ziyaret etti.

Vali Yardımcısı Muzaffer Şahiner, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Gültekin Genç, Birlik Müdür Vekili Mehmet Alboğa’nın da hazır bulunduğu ziyarette Vali Süleyman Elban, müdürlükçe yapılan faaliyetler ve olası bir afet durumunda hayata geçirilecek çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

Gerçekleştirilen bilgilendirmenin ardından müdahale kapasitesini görmek amacıyla sırasıyla kimyasal,  biyolojik, radyolojik, nükleer (KBRN) laboratuvarları, KBRN deposunu, doğada arama kurtarma, selde arama kurtarma, çığda arama kurtarma ve AFAD Lojistik deposunu gezerek bilgiler alan Vali Süleyman Elban, daha sonra yüksekten yaralı indirme tatbikatını izledi.

Tatbikatın ardından konuşan Vali Elban, AFAD’ın acil durumlara müdahale, arama-kurtarma ve yardım faaliyetlerinde ülkenin önde gelen kurumlarından biri olduğunu söyledi.

AFAD’ın afet olaylarına anında müdahale edecek ekipman ve teknik bilgiye sahip olduğunu belirten Vali Süleyman Elban “Ülkemizde bu doğrultuda yapılanma, araç gereç, eğitilmiş personel olarak baktığımızda büyük bir mesafe kat edildi. Geçmişle mukayese ettiğimizde bugün çok daha iyi bir noktadayız.” dedi.

Her türlü afette gerek ihtiyaç duyulacak araç-gereç gerekse eğitimli personel olarak 24 saat hazır bulunulması gerektiğini vurgulayan Vali Elban, “Ülkemizin herhangi bir noktasında gerçekleşen bir afet için koordinasyon sağlanarak en hızlı şekilde afetzede vatandaşlarımızın yaralarını sarıyoruz. Yakın örneği İzmir ve Elazığ depremidir. Ülke olarak geldiğimiz bu nokta çok kolay harekete geçtiğimiz ve reaksiyon gösterdiğimizin kanıtıdır.” dedi.

Adana Deprem Kuşağında Yer Alıyor

Adana’nın da deprem kuşağının yoğun olduğu bir bölgede yer aldığını kaydeden Vali Elban, kendilerini ve sevdiklerini korumak isteyen vatandaşlardan öncelikle; depreme hazırlık yapmalarını, deprem sırasında ve sonrasında doğru hareket etmelerinin önemli olduğunu ve alınacak basit ama hayat kurtaracak önlemlerin büyük önem arz ettiğini söyleyerek vatandaşlara ‘Afet Bilinci Eğitimi’ almaları ve AFAD Gönüllüsü olmaları yönünde çağrıda bulundu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.