Kozmik Radyo & Haber

“Vaka sayısında yeni bir pik yaşanacağı endişesi içerisindeyiz”

“Vaka sayısında yeni bir pik yaşanacağı endişesi içerisindeyiz”
311 views
11 Mart 2021 - 11:51

Kovid-19 vakasının görülmesinin birinci yılında yeni bir pik yaşama endişesi içerisinde olduklarını söyleyen Adana Tabip Odası Başkanı Uzm. Selahattin Menteş, “Yapılan yanlışlara yenilerinin eklenmemesi uyarısını yenileyerek çözüm önerilerinde bulundu.

Pandeminin birinci yılı ve 14 Mart Tıp Haftası nedeniyle yazılı açıklama yapan Adana Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Selahattin Menteş, “Ülkemizde ilk vakanın görülmesinin birinci yılında yeni bir pik yaşanacağı endişesi içerisindeyiz. Bütün süreç boyunca yaptığınız yanlışlara yenilerini eklemeyin. Pandeminin tüm yükünü sağlık emekçilerinin üzerine yıkarak ve yönetemeyerek bizleri koruyamadınız. Tükendik, bittik, öldük. Artık yeter.” Dedi.

ÇÖZÜM; ORTAK AKIL’DADIR

Pandeminin başından bu yana tüm dünyada 118 milyona yakın hasta ve 2.6 milyonun üzerinde ölüm olduğunu, Türkiye’de ise 2.8 milyonun üzerinde vatandaşın hastalandığını, 29 binin üzerinde ölüm olduğunu ifade eden Başkan Uzm. Dr. Menteş, “Yitirdiğimiz her canı saygı ile anıyoruz. Çözüm; Ortak Akıl’dadır. İktidarın ‘her şeyi ben bilirim’ mantığı doğru bir yöntem değildir. TTB başta olmak üzere tüm sağlık meslek ve emek örgütlerini sürece dahil etmek şarttır. Süreç boyunca sağlık çalışanları canla, başla çalışmışlardır. Biz hekimleri yeterince koruyamadınız ve 150 binden fazla arkadaşımız hastalandı. 385 sağlık çalışanımızı maalesef kaybettik. Bu dünyadaki en yüksek sağlıkçı kaybıdır. Sağlık çalışanları tükenmişlik içerisinde yeni bir hasta  artışı endişesi içerisindedir.”

MUTASYONLU VİRÜS HER İLDE GÖRÜLÜYOR

Ülke olarak bir günde 1 milyon aşı yapma kapasitesinin bulunduğunun altını çizen Başkan Uzm. Dr. Menteş, “Maalesef bu sayıya ulaşılamamakta, aşılama hedefi gerçekleşememektedir. Bu durumda ülkemizde yeterince aşı olmadığı düşüncesi taşımaktayız. Eğer aşı var ise derhal eğitimciler başta olmak üzere yeni grupların randevu sistemi açılmalı, toplumun yüzde 60-70’i hızla aşılanmalıdır. Ülkemizde mutasyonlu virüsün görülmediği il neredeyse yoktur. Günlük vaka sayılarımız 6 binlere düşmüş iken tekrar neredeyse 15 binlere çıkmıştır. Bu rakamların ışığında yeni önlemler alınması gerekir iken kontrolsüz bir normalleşmeye gidilmiş ve neredeyse pandemi bitti havası yaratılmıştır. Bu davranışların sonucunun daha fazla hasta ve ölüm olacağı kaçınılmazdır.”

ÖNERİLERİMİZ DİKKATE ALINMALIDIR

Vaka sayısını düşürmek için önerilerde de bulunan Başkan Uzm. Dr. Menteş, “Kamusal ve toplumcu bir sağlık sisteminin gerekliliğini akıldan çıkarmadan çalışanların, esnafın kısaca vatandaşların yaşamları ve sağlığını koruyarak yeni desteklemeler yapılmalıdır. Toplumsal hareketliliği ve iller arası geçişleri hasta sayılarına göre düzenlenmelidir. Aşılanmaya hız verilerek toplumsal bağışıklık hızla sağlanmalıdır. Halkımız pandeminin devam ettiğini unutmayarak maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat etmelidir. Kalabalıklar oluşturmadan önemle kaçınmalıdır. 14 Mart Tıp Haftasında tekrar hatırlatırız ki tüm ülkenin maviye boyanması ve pandemiden kurtulmanın yolu hep birlikte mücadeleden geçmektedir” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.