Kozmik Radyo & Haber

MÜTEAHHİTLER BİRLİK İÇİNDE ÇÖZÜME DOĞRU ADIM ATTILAR

MÜTEAHHİTLER BİRLİK İÇİNDE ÇÖZÜME DOĞRU ADIM ATTILAR
281 views
05 Mart 2021 - 13:41

Adana Kamu Müteahhitleri Derneği, Adana Yapı Müteahhitleri Derneği, Adana Müteahhitler Birliği ve EBA Danışmanlık arasında mesleki yeterlilik noktasında kapsamlı bir iş birliği protokolü imzalandı. Toplantıya Müteahhitler Birliği Başkanı Sedat Teoman Gürsesli, AYAMDER Başkanı Nadir Vurankaya, AYAMDER yönetim kurulu üyeleri Zafer Ofluoğlu, Onur Aktakas, Emrah Keskin, AKAMDER Başkanı Mustafa Karslıoğlu, Yönetim kurulu üyeleri Sayım Azmaz, Adnan Kemali Ünal, Mehmet Ali İnan, Özcan Güngör ve EBA Danışmanlık sahibi Banu Dilmaç ve akademik çalışanları katıldı.

Adana Kamu Müteahhitleri Derneği binasında gerçekleşen imza töreninde protokole dair detayları açıklayan EBA Danışmanlık Yöneticisi Banu Dilmaç mesleki yeterliliğin öneminin ve ilgili kurumların bu konuda ki hassasiyetinin altını çizerken; “Mesleki yeterlilik her anlamda iş ve üretim kalitesinin yükselmesi için genel bir gereklilik haline gelmiştir. Emekçilerin hak ettiği değeri alması noktasında da özel bir öneme sahip olan konu işvereninde nitelikli çalışma gücüne daha fazla sahip olmasını aynı anda üretim kalitesinin de artmasını sağlamaktadır” dedi.

“Ülkemizin küresel ekonomide hak ettiği yeri alabilmesi, nitelikli ve belgeli işgücünün mesleki yeterlilik ile hayata kazandırılması ve eğitim ile istihdam arasındaki dengenin sağlanması için bu protokol çok değerli bir adımdır. Bu hususta öncülük eden Dernek Başkanlarımıza teşekkür ediyorum” diyen Dilmaç; “Dünyada mesleki yeterliliğin gelişen teknoloji ile birlikte her gün daha fazla ehemmiyet kazanıyor. Türkiye’de de artık önemi anlaşılan bu husus hem iş gücüne hem de işverenlere çok büyük katma değerler sağlayacaktır” dedi.

Konuşmaların ardından; ilgili protokol, EBA Danışmanlık, Adana Yapı Müteahhitleri Başkanı Nadir Vurankaya, Adana Müteahhitler Birliği Başkanı Sedat Teoman Gürsesli ve Protokole öncelik eden Adana Kamu Müteahhitleri Derneği Başkanı Mustafa Karslıoğlu, tarafından imza altına alındı.

Adana’da zorunlu Mesleki Yeterlilik Belgesi (MYB) olmayan inşaat işçileri için yapılan protokolle bu belge artık ücretsiz şekilde verilecek.

Adana Kamu Müteahhitleri Derneği (AKAMDER), Adana Yapı Müteahhitleri Derneği (AYAMDER), Adana Müteahhitler Birliği ve EBA Danışmanlık arasında mesleki yeterlilik noktasında kapsamlı bir iş birliği protokolü imzalandı. Protokol sayesinde artık zorunlu Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan inşaat işçilerine bu belge artık ücretsiz şekilde verilecek.

BELGE İLE DE HEM İŞÇİLER SOSYAL HAKLARINI KORUYACAK HEM DE MÜTEAHHİTLER BELGELİ KİŞİLERİ YANLARINDA ÇALIŞTIRACAK.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan AKAMDER Başkanı Mustafa Karslıoğlu, “Bu işten ekmek yiyen bütün herkesi belgelendireceğiz. Örneği adam geliyor sıvacı. Boyayı da yaparım diyor. Artık her ikisini yapamayacak. Kalıpçıysa, kalıpçı belgesi, sıvacıysa sıvacı belgesi olacak. 25 dalda sertifika veriyoruz. Buradaki amaç herkesi kayıt altına alabilmek. STK’lar olarak bu sertifikaların verilmesi Türkiye’de bir ilk” diye konuştu.

AYAMDER Başkanı Nadir Vurankaya ise işçilere belgelerin verilmesinin önemli olduğunu söyledi.

Müteahhitler Birliği Başkanı Sedat Teoman Gürsesli de işçilere sertifikaların ücretsiz verilmesinin toplumsal bir katkı olacağını belirtti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.