Kozmik Radyo & Haber

Faizsiz kredi toparlanmayı hızlandırır

Faizsiz kredi toparlanmayı hızlandırır
283 views
03 Mart 2021 - 13:10

Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Adana ESOB) Başkanı Niyazi Göger, yeni normalleşme döneminde verilecek faizsiz ya da düşük faizli uzun vadeli kredilerin esnaf ve sanatkarın ekonomik anlamda toparlanma sürecini hızlandıracağını söyledi.

Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan tarafından hafta başında açıklanan yeni normalleşme döneminde kısıtlamaların büyük oranda esnetildiğini dile getiren Birlik Başkanı Niyazi Göger, yeni dönemde  piyasaların hareketleneceğini, esnaf ve sanatkarların işlerinin açılacağını kaydetti.

Esnaf ve sanatkarın kısıtlama döneminde devletin sağladığı destekler sayesinde ayakta durduğuna işaret eden Başkan Niyazi Göger, “Esnaf destek paketleri, kısa çalışma ödeneği, borçların ötelenmesi gibi desteklerin yanı sıra hibe şeklinde verilen gelir ve ciro kaybı destekleri, kira yardımı gibi destekler ekonomik anlamda zor günlerden geçen esnaf ve sanatkarlarımıza dayanak oldu. Yeni normalleşme dönemiyle birlikte iş hacminin artması esnafımıza rahat nefes aldıracaktır” dedi.

Yeni normalleşme döneminde piyasaların hareketlenmesinin yanı sıra sağlanacak yeni desteklerle esnaf ve sanatkarın ekonomik anlamda daha çabuk toparlanabileceğinin altını çizen Adana ESOB Başkanı Niyazi Göger, “Bu süreçte, devletimizin sağlayacağı faizsiz ya da düşük faizli uzun vadeli krediler, Halkbankası tarafından verilen kredi faizlerinde indirime gidilmesi, ödemesi gelen kredi taksitlerinin faizsiz ötelenmesi, geçmişten gelen kamu alacaklarının yapılandırılması, ana girdi kalemlerini oluşturan giderlere teşvik verilmesi  gibi destekler ile AVM ve market zincirlerinin çalışma esaslarının yeniden belirlenmesi gibi düzenlemeler esnaf ve sanatkarımıza can suyu olacaktır” diye konuştu.

TEDBİRİ ELDEN BIRAKMAYALIM

Esnaf ve sanatkarlar ile vatandaşları normalleşme sürecinde rehavete kapılmamaları konusunda da uyaran Başkan Niyazi Göger, “Orta risk grubunda bulunan Adana’da sokağa çıkma kısıtlaması sona erdi. Restoran, lokanta, kafeterya, tatlıcı, pastane, kıraathane, çay bahçesi gibi yeme-içme sektöründeki işletmeler, Salgın Yönetimi Çalışma Rehberinde masa-sandalye arasında bırakılması öngörülen mesafeye uymak kaydıyla, 07.00-19.00 saatleri arasında açık ve kapalı alanlar için ayrı ayrı olacak şekilde % 50 kapasiteyle müşteri kabul edebilecek. 19:00-21.00 saatleri arasında sadece paket servisi veya gel-al şeklinde, 21.00-24.00 saatleri arasında sadece paket servis şeklinde faaliyetlerini sürdürebilecek. Tüm bunlar esnaf ve sanatkarlarımız için sevindirici gelişmeler. Ancak bu sevincimizin yarım kalmaması için esnafından vatandaşına kadar herkes tedbirlere uyma konusunda gerekli hassasiyeti göstermelidir” şeklinde konuştu.

Kısıtlamaların gevşetilmesinin, pandemi tehlikesi geçti şeklinde algılanmaması gerektiğinin altını çizen Başkan Niyazi Göger, “Covid-19 salgınıyla mücadelede dünyada başarı oranı en yüksek ülkelerden birisi konumundayız. Salgınla mücadelede verilen çabanın heba olmaması, yeniden kısıtlamalarla karşı karşıya kalmamak için maske, mesafe ve hijyen başta olmak üzere alınan tedbirlere harfiyen riayet etmeli, normalleşirken tedbiri elden bırakmamalıyız. Aksi halde vaka sayılarında artış yaşanması kaçınılmaz olacaktır. Vaka sayılarının artması yeni kısıtlama kararlarının alınması anlamına gelir ki bu da esnafımız ve vatandaşlarımız için iç açıcı bir durum olmaz” ifadelerini kullandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.