Kozmik Radyo & Haber

“İhtiyaç var, atama yok!”

“İhtiyaç var, atama yok!”
298 views
02 Mart 2021 - 13:49

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, üniversite mezunları arasında işsizlik oranının her geçen gün arttığına dikkat çekti.
Mimar, mühendis, şehir plancıları, her meslek grubundan teknisyen ve teknikerlerin istihdam sorununu Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) taşımaya özen gösteren Dr. Şevkin, özellikle Covid-19’la mücadele kapsamında büyük ihtiyaç duyulan sağlıkçıların yetersiz atama nedeniyle evde oturmak zorunda bırakıldığını kaydetti
“ÇEVRE ADINA KAZANIM SAĞLANMALI”
Çevre Sağlığı Teknikerlerinin de virüslerle mücadelede bulaşın kaynağını bulmak ve filyasyonu en doğru ve hızlı şekilde uyguladığına dikkat çeken CHP’li Dr. Şevkin, çevre sağlığı teknikerlerinin toplum ve çevre adına istihdam ile kazanımının büyük önem taşıdığını söyledi.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle meclise soru önergesi sunan Dr. Şevkin, doğal kaynakların insan ve çevre sağlığı açısından analizini yapan, hava kirliliğine sebep etkenleri çıkartmaya, tıbbi atık kontrolünden sahada tütün denetimlerine kadar birçok saha görevinde yer alan çevre sağlığı teknikerlerinin özellikle Covid-19 salgınıyla mücadelede başarı için sahada olmasının önemine işaret etti.
“ÇEVRE SAĞLIĞI TEKNİKERLERİ YETERLİ Mİ?”
Bu nedenle Türkiye’de çevre sağlığı teknikeri ihtiyacının karşılanması için atama yapılmasının şart olduğunu vurgulayan Dr. Şevkin, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın şu sorulara yanıt vermesini istedi:

1-    Türkiye genelinde kamu, özel toplam kaç hastane merkezi vardır?

2-    Bu Hastane merkezlerinde kaç Çevre Sağlık Teknikerleri bulunmaktadır? Çevre Sağlığı Teknikerleri yeterli midir?

3-    Covid-19 salgınını yaşadığımız bu hayati dönemde filyasyon ekipleri başta olmak üzere pandemi karşısında sağlık kurumlarında halk sağlığını koruyabilecek olan Çevre Sağlığı Teknikerlerine yeterli kadro neden açılmamaktadır?

4-    Çevre Sağlığı Teknikerleri olmayan tüm kamu ve özel hastane merkezlerinde teknik konularda hizmeti kimler vermektedir?

5-    Çevre sağlığı teknikeri olmayan tüm kamu ve özel hastanelerde tekniker ataması yapılacak mıdır? Atama yapılacaksa ne zaman ve kaç kişi olacaktır?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.