Kozmik Radyo & Haber

Adana’da 4 bin 905 esnaf desteklere başvurmadı

Adana’da 4 bin 905 esnaf desteklere başvurmadı
286 views
23 Şubat 2021 - 10:44

Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Adana ESOB) Başkanı Niyazi Göger, Adana’da tüm şartları uymasına rağmen 3 bin 114 esnaf ile bin 719’u hiçbir meslek odasına kaydı bulunmayan toplam 4 bin 905 esnafın gelir kaybı desteğine başvurmadığını açıkladı. Başvuruların Mart ayı sonuna kadar devam ettiğini belirten Başkan Niyazi Göger, şartları uyan esnaf ve sanatkarları başvurularını yapmaları konusunda uyardı.

Cumhurbaşkanı kararı kapsamında Covid-19 pandemisinden olumsuz etkilenen ticari işletmelere 3 ay süreyle ödenmek üzere aylık bin Türk Lirası gelir kaybı desteği verilmesi ve büyükşehir olan illerde aylık 750 Türk Lirası, diğer illerde ise aylık 500 Türk Lirası tutarında kira desteğinde bulunulması kararlaştırılmıştı. Ticaret Bakanlığı kanalıyla verilen destekler için başvurular devam ederken Adana ESOB Başkanı Niyazi Göger ve İl Ticaret Müdürü Adnan Ekiz’in koordinesinde yürütülen çalışmalar neticesinde Adana’da 4 bin 905 esnafın gelir kaybı desteği için başvuru yapmadığı tespit edildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Birlik Başkanı Niyazi Göger, başvuru süresinin 31 Mart’a kadar uzatıldığını hatırlatarak, destekten faydalanmak isteyen esnafa en kısa sürede başvuru yapmaları çağrısında bulundu.

FIRSATI KAÇIRMAYIN

Başkan Niyazi Göger, “Pandemi nedeniyle ekonomik olarak zor bir dönemden geçtiğimiz şu dönemde devletimizin sağladığı gelir kaybı ve kira yardımı desteği esnaf ve sanatkarımıza bu sıkıntılı günlerinde rahat bir nefes aldırdı. Adana’da esnaflarımızın büyük çoğunluğu, hibe şeklindeki her iki destekten de büyük ölçüde faydalandı. Ancak İl Ticaret Müdürlüğüyle yaptığımız çalışmalar neticesinde tüm şartları uyduğu halde 3 bin 114 esnafımızın başvuru yapmadığını, uygun şartları taşıyan ancak herhangi bir meslek odasına kaydı bulunmayan bin 791 esnafımızın da başvuruda bulunamadığını tespit ettik” dedi.

Şartları taşıyan işletme sahiplerinin başvuru fırsatını kaçırmamalarını tavsiye eden Başkan Niyazi Göger, “Şartları uyan işletme sahipleri ile meslek odalarına kayıtları bulunmayan işletme sahiplerinin ilgili meslek odalarına kayıtlarını yaptırarak başvurularını yapmaları halinde ilimizde faaliyette bulunan esnaf ve sanatkarlarımıza toplamda 14 milyon 715 bin TL ödeme yapılacaktır” diye konuştu.

BAŞVURULAR DEVAM EDİYOR

Ticaret İl Müdürü Adnan Ekiz ise, 31 Aralık 2020 tarihi itibarı ile e-devlet üzerinden elektronik ortamda alınmaya başlayan destek başvurularının devam ettiğini hatırlatarak, “Bahse konu desteklerden; 14 Aralık 2020 tarihinden önce vergi mükellefiyetini tesis ettirenler. Esnaf ve sanatkar siciline kayıtlı olan vergiden muaf esnaf ve sanatkârlar. Faal olan ve ticari kazançları basit usulde tespit edilenler. Faal olan ve işletme hesabı esasına veya bilanço esasına göre defter tutanlardan “esas faaliyet konusu” Bakanlık tarafından desteklenen NACE kodları arasında yer alan esnaf ve sanatkârlar ile gerçek kişi tacirler. Kira desteği için işyeri kira olanlar faydalanabilmektedir” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.